An example of strategic command and coordination problem in the ottoman army: The battle of Shipka during the Ottoman-Russian war of 1877-1878
Osmanlı ordusunda stratejik komuta ve koordinasyon sorununa bir örnek: 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbinde Şıpka muharebeleri
  1. Tez No: 663182
  2. Yazar: AHMET TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tez, 1877-1878 Osmanlı Rus Harbinde Şıpka muharebelerini ve bu muharebeler bağlamında yaşanan gelişmelerin Osmanlı ordusundaki stratejik komuta ve koordinasyon sorunlarına etkisini incelemektedir. Savaş döneminde meydana gelen gelişmeler, Şıpka Geçidi'nin Rus ordusu tarafından işgal edilmesi, Osmanlı ordusunun Şıpka Geçidi'ni geri almak için verdiği mücadele, İstanbul'dan cephe hattına yapılan müdahaleler, atama süreçlerindeki hatalı kararların Osmanlı stratejik karar mekanizmasında meydana getirdiği etkiler ve Süleyman Paşa'nın Şıpka taarruzlarının stratejik boyutu tartışılacaktır. Sonuç olarak bu tez 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında stratejik seviyede verilen kararların savaşın gidişatında önemli rol oynadığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the battle of Shipka during the Ottoman-Russian War of 1877-1878 within the context of its effect on the strategic command and coordination problems in the Ottoman army. The developments that took place during the war, the fall of the Shipka Pass and the attempts of the Ottoman forces to recapture the Shipka Pass will be discussed alongside the interventions from Istanbul to the front line, the effects of the commander appointments on the strategic command and coordination mechanism, and the strategic aspect of the Ottoman attacks under Süleyman Pasha. Finally, this thesis argues that the decisions at the strategic level had an important role in the course of the Ottoman-Russian War of 1877-1878.