Romantik ilişkilerde bağlanma stilleri ve çatışma çözme davranışları arasındaki ilişki: Mükemmeliyetçiliğin ve öz duyarlılığın rolleri
The relationship between attachment styles and conflict resolution behaviors in romantic relationships: The roles of perfectionism and self-compassion
  1. Tez No: 964125
  2. Yazar: ECEM MELEK ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, 18-65 yaş arasında olan yetişkinlerin romantik ilişkilerinde sahip oldukları bağlanma stillerinin (güvenli, kaygılı-kararsız, kaçınan) ve çatışma çözme davranışlarının (aktif, pasif, yıkıcı) birbirleriyle olan ilişkisini ve aynı zamanda mükemmeliyetçilik ve öz duyarlığın bu ilişkiler üzerindeki etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmaya, gönüllü olarak katılmayı kabul eden en az 6 aydır romantik ilişkisi olan 453 birey katılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu rastgele örnekleme yöntemiyle oluşturulmuştur. Veriler, Google Forms aracılığıyla çevrimiçi olarak katılımcılara iletilen Demografik Bilgi Formu, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Çatışma Çözme Stilleri Envanteri (ÇÇSE), Büyük Üçlü Mükemmeliyetçilik Ölçeği (BÜMÖ-16) ve Öz Duyarlılık Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada, bağlanma stilleri, çatışma çözme stilleri, mükemmeliyetçilik düzeyi ve öz duyarlılık düzeyine ilişkin betimsel analizler yapılmış; bu değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Ki-Kare Testi, Tek Yönlü ANOVA ve Pearson Korelasyon Testi uygulanmıştır. Ayrıca, bağlanma stilleri ile çatışma çözme stilleri arasındaki ilişkide mükemmeliyetçilik ve öz duyarlılığın aracılık rolleri SPSS PROCESS makrosu (Model 4) ile test edilmiştir. Bulgular sonucunda; bağlanma stilleri ile çatışma çözme stilleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuş; özellikle güvenli bağlanma ile aktif çatışma çözme, kaygılı-kararsız bağlanma ile pasif çatışma çözme eğilimleri öne çıkmıştır. Bağlanma stillerinin mükemmeliyetçilik ve öz duyarlılık düzeyi ile de anlamlı ilişkiler gösterdiği saptanmıştır. Mükemmeliyetçilik, bağlanma stilleri ile çatışma çözme stilleri arasındaki ilişkide kısmi aracı rol üstlenirken, öz duyarlılık değişkeninin aracı rolü istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Elde edilen bulgular alan yazındaki araştırmalarla birlikte değerlendirilmiş, gelecek çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between adults' attachment styles (secure, anxious-ambivalent, avoidant) and conflict resolution behaviors (active, passive, destructive) in their romantic relationships, and to investigate the effects of perfectionism and self-compassion on these relationships. A total of 453 individuals aged between 18 and 65, who had been in a romantic relationship for at least six months and voluntarily agreed to participate, were included in the study. The study group was formed using a random sampling method. Data were collected online via Google Forms using a Demographic Information Form, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, the Conflict Resolution Styles Inventory (CRSI), the Big Three Perfectionism Scale (BTPS-16), and the Self-Compassion Scale. Descriptive analyses were conducted regarding attachment styles, conflict resolution styles, levels of perfectionism, and self-compassion. To examine the relationships between these variables, Chi-Square Test, One-Way ANOVA, and Pearson Correlation Test were employed. Additionally, the mediating roles of perfectionism and self-compassion in the relationship between attachment styles and conflict resolution styles were tested using the SPSS PROCESS macro (Model 4). As a result of the findings, significant relationships were found between attachment styles and conflict resolution styles. In particular, secure attachment was associated with active conflict resolution, while anxious-ambivalent attachment was related to passive conflict resolution tendencies. It was also determined that attachment styles were significantly related to levels of perfectionism and self-compassion. Perfectionism played a partial mediating role in the relationship between attachment styles and conflict resolution styles, while the mediating role of self-compassion was not found to be statistically significant. The findings were discussed in the light of the existing literature, and suggestions were made for future studies.