The predictive role of self-esteem, attachment styles, and family of origin functions in explaining conflict resolution in romantic relationships
Romantik ilişkilerde çatışma çözümünün açıklanmasında benlik saygısının, bağlanma stillerinin ve köken aile işlevlerinin yordayıcı rolü
  1. Tez No: 682517
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, romantik ilişkilerde çatışma çözümünü açıklamada benlik saygısı, bağlanma stilleri ve köken aile işlevlerinin yordayıcı rolünü araştırmaktır. 265 yetişkin bireye Demografik Bilgi Formu, Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği (ÇÇSÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II) ve Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) uygulanmıştır. Çalışma değişkenleri ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için ilişkisel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sorularını yanıtlamak amacıyla Çoklu Regresyon analizi, Bağımsız T-Testi analizi ve Tek Yönlü ANOVA analizi yöntemleri uygulanmıştır. Sonuçlar, bağlanma stilleri ve köken aile işlevlerinin romantik ilişkilerde çatışma çözümü üzerinde yordayıcı role sahip olduğunu göstermiştir. Katılımcıların cinsiyeti, medeni durumu, ilişki süresi, eğitim durumu, sosyo-ekonomik durumu ve yaşı ile araştırma değişkenleri arasında önemli farklılıklar bulunmuştur. Ancak benlik saygısının romantik ilişkilerde çatışma çözümü üzerinde yordayıcı bir rolü bulunamamıştır. Bu çalışmanın sınırlılıkları ve bulguları ilgili literatür ışığında tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için bulguların ve önerilerin teorik çıkarımları ve uygulamaları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to explore the predictive role of self-esteem, attachment styles, and origin family functions in explaining conflict resolution in romantic relationships. 265 adult individuals are administered using Demographic Information Form, Conflict Resolution Styles Scale (CRSS), Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES), Experiences in Close Relationships-Revised (ECR-R), and Family Assessment Device (FAD). Correlational research method is used in order to examine relationship among study variables and demographic variables. Multiple Regression analysis, Independent T-Test analysis, and One-Way ANOVA analysis methods are carried out within the aim of answering the research questions. According to the results, the predictive role of attachment styles and origin family functions on conflict resolution in romantic relationships is found. Significant differences are found between the variables and gender, marital status, relationship duration, educational status, socio-economic status, and age of the participants. However, self-esteem was not found to have a predictive role on conflict resolution in romantic relationships. Limitations and the findings of the present study are discussed with regard to related literature; and theoretical implications and applications of the findings and suggestions for future research are presented.