Yakın dönem Osmanlı Rum basını Neologos örneği (1873-1874)
Ottoman Rum press of the recent period: The example of Neologos (1873-1874)
  1. Tez No: 663193
  2. Yazar: SERAP MEMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nde yayınlanan ve önemli bir yere sahip olan Rumca yayınlanan Neologos'un 1873 ve 1874 yılları incelenmiştir. Tanzimat devrinin getirdiği yenilikler çerçevesinde, azınlıklara tanınacak eşit haklar üzerine yoğunlaşan gazete, milliyetçilik bilincinin gelişmesine yazdıkları aracılığıyla katkı sağlamaktadır. Haberleşmenin önem kazandığı bu dönemde hem Osmanlı hem de Yunan devletindeki basının gelişim süreci incelenmiş olup süreli yayınlardan örnekler bulunmaktadır. Çalışmada ayrıca bu dönemde Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu koşullara tanıklık eden Neologos'un yorumları ve çözüm önerileri de bulunmaktadır. Osmanlı Devleti'nde cereyan eden olaylar dışında, diğer ülkelerdeki gündemin de nabzı tutulmakta olup siyasi, idari, ekonomik ve kültürel haberlerin yer aldığı geniş bir içerik sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Neologos, an important Ottoman Greek newsaper published during the Ottoman Empire, and the publication years of 1873 and 1874 are critically examined. Focusing on the equal rights to be granted to minorities within the framework of the reforms brought about by the Tanzimat era, the said newspaper contributed to the development of the consciousness of a national identity through its articles. In this period when communication rapidly gained in importance, the process of development of the press in both the Ottoman and Greek states is investigated in this work by presenting examples from a variety of periodicals. As well, the thesis includes the comments and solutions put forward by Neologos as a witness to the conditions that surrounded the Ottoman Empire in this period. Moreover, over and beyond the events within the Ottoman Empire, this work feels the pulse in other countries and keeps abreast with their agendas, thereby presenting a wide-ranging array of political, administrative, economic and cultural news content.