Zayıflama amacıyla kullanılan bitkisel çaylarda aflatoksin varlığının araştırılması
Investigation of aflatoxin presence in herbal teas used for weight loss
  1. Tez No: 663217
  2. Yazar: EBRAR BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Konya Akşehir'de bulunan 14 farklı satış noktasından (aktar, baharatçı, market, eczane) açıkta ve kapalı pakette satılan 10 adet yeşil çay, 10 adet rezene, 10 adet biberiye ve 10 adet sinameki numunesinde aflatoksin B1(AFB1) ve aflatoksin B2 (AFB2) varlığı incelenmiştir. Aflatoksin analizleri için HPLC yöntemi uygulandı. Aflatoksin analizi sonucunda tespit edilen aflatoksin miktarlarının ortalaması yeşil çay numunelerinde 0,0084 ng/g, biberiye numunelerinde 0,0235ng/g, rezene numunelerinde 0,0178 ng/g, sinameki numunelerinde ise 0,0187 ng/g olarak bulunmuştur. Aflatoksin miktarları açısından çay türleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Açıkta satılan çaylarda ortalama 0,01085 ng/g aflatoksin tespit edilirken, kapalı pakette satılan bitkisel çaylarda 0,02651 ng/g aflatoksin tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 10 green teas, 10 fennel, 10 rosemary and 10 cinnamon sold in open and closed packages from 14 different sales points (herbalists, spice shops, markets, pharmacies) in Konya Akşehir. The presence of aflatoxin B1 (AFB1) and aflatoxin B2 (AFB2) in the sample was examined. HPLC method was used for aflatoxin analysis. The average amount of aflatoxin determined as a result of aflatoxin analysis was 0.0084 ng/g in green tea samples, 0.0235 ng/g in rosemary samples, 0.0178 ng/g in fennel samples, and 0.0187 ng/g in senna samples. There was no significant difference between tea types in terms of aflatoxin amounts (p> 0.05). While an average of 0.01085 ng/g aflatoxin was detected in teas sold in the open, 0.02651 ng/g aflatoxin was detected in herbal teas sold in sealed packages.