Türkiye'de 1950 sonrası kentsel sorunların Türk sinemasındaki yansımaları
The reflections of urban affairs in Turkey after 1950 on Turkish cinema
- Tez No: 699064
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sahne ve Görüntü Sanatları, Public Administration, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsanın var olduğu bütün çağlarda yerleşim alanları, her dönem içinde bulundukları toplumsal yapıdan etkilenmiş ve bu yapıyı yansıtan izler bırakmıştır. Günümüz ve yakın geçmiş için popüler yerleşim alanlarından olan kentler de diğer yerleşim alanları gibi içinde yaşadıkları dönemin ve toplumsal yapının özelliklerini göstermektedir. Kentleşme süreci de içinde barındırdığı kültürel, ekonomik, siyasi ve toplumsal yapı itibariyle izler bırakmış ve sinemaya yansımıştır. Özellikle hızlı kentleşme yaşanan süreçlerde yapısal değişimler sinema için önemli konular haline gelmiştir. Ayrıca kentler, sinema çekimleri için uygun alanlar oldukları için kentlerin o döneme ait fiziki yapılaşması, konut yapısı, ulaşım sistemleri, dönem insanlarının kültürel algısı da filmlerde kendini ele vermiştir. Bu sebeple sinema, kentsel hayatı gözetlemek için uygun bir yoldur. Türkiye'de 1950'li yıllar itibariyle yoğunlaşan kentleşmenin sinema için oluşturduğu önemli konulardan birisi de kentsel sorunlar olmuştur. Türk Sineması'nda özellikle gecekondulaşma, istihdam, kentsel kültür, kadının kentsel hayattaki yerine ilişkin sorunlar işlenirken, ulaşım ve çevre sorunları da kentsel sorunlar bağlamında önem arz etmektedir. Kentsel gelişim süreci içerisinde dönemler itibariyle etkileri farklı olsa da kentsel sorunlar 1950'den günümüze kadar süregelmiştir.
Özet (Çeviri)
In all ages of human existence, settlement areas have been affected by the social structure they were in in every period and have left traces reflecting this structure. Cities, which are popular residential areas for today and the recent past, show the characteristics of the period and social structure in which they live, like other residential areas. The urbanization process has also left traces in terms of the cultural, economic, political and social structure it contains and is reflected in the cinema. Structural changes have become important issues for cinema, especially in the processes of rapid urbanization. In addition, since cities are suitable areas for filming, the physical structuring of the cities of that period, housing structure, transportation systems, and the cultural perception of the people of the period revealed themselves in the films. For this reason, cinema is a convenient way to observe urban life. The acceleration of urbanization after 1950s created urban problems. This has become an important topic for cinema. While the problems of squatting, employment, and urban culture are handled in Turkish Cinema, transportation and environmental problems are also important in the context of urban problems. Urban problems continued from 1950 to 2020, although their effects were different in terms of periods within the urban development process. In the study, first of all, the city was examined in the conceptual framework, and the cinema-city relationship was detailed. Urbanization process in Turkey is divided into periods and urban processes are discussed. The Turkish Cinema films covering the same periods and selected according to the simple random sampling method were combined with the data about the city and interpreted and the urban problems were examined.