Yoğun bakımda malnutrisyon sıklığının belirlenmesi ve mortalite skorları kullanılarak malnutrisyonun mortalite üzerine etkisinin incelenmesi
Determining the prevalence of malnutrition in intensive care and examining the effects of malnutrition on mortality via using mortality scores.
  1. Tez No: 663445
  2. Yazar: MİNA HIZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENAN BAYRAKCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Malnutrisyon tüm dünyada halen önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Hastanede takip edilen hastalar, yoğun bakım ihtiyacı olanlar başta olmak üzere malnutrisyon gelişimi açısından en riskli gruplardan birini oluşturur. Malnutrisyon kritik hasta çocukta bir çok farklı mekanizma ile hayati önem taşıyan organ komplikasyonlarına yol açarak morbidite ve mortalite artışına neden olmaktadır. Mortalite skorlama sistemleri çocuk ve erişkin yoğun bakım ünitelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada çocuk yoğun bakım ünitesine yatan hastalarda malnutrisyon sıklığını belirlemek, beslenme durumunun hastanede ve mekanik ventilatörde kalış süresine, biyokimyasal parametrelere etkisi olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Ayrıca malnutrisyonun yoğun bakım hastalarında mortalite riskini belirlemede bağımsız bir risk faktörü olup olmadığının gösterilmesi, klinik kullanımda olan skorlama sistemleriyle karşılaştırılarak prognostik öneminin belirlenmesi hedeflenmiştir. YÖNTEM: Bu çalışmaya Ocak 2012 ile Haziran 2014 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'ne kabul edilen hastalar dahil edildi. Geçmişe ait verilerine ulaşılabilen tüm hastalar (n=790) çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, vücut ağırlığı, boyu, mortalite, hastanede ve yoğun bakım ünitesinde yatış süresi, kronik hastalık varlığı, mekanik ventilatörde kaldığı gün sayısı, beslenmeye başlanma zamanı, tekrarlayan yatışı ve yatış anı biyokimyasal değerleri kaydedildi. PRISM III-24 ve PELOD değerleri yatış sonrası ilk 24 saat içerisinde kaydedilen en kötü değerler kullanılarak hesaplandı. Malnutrisyon belirteci olarak YGA, BGA, YGB, VKİ Z skorları kullanıldı. SONUÇLAR: Hastaların % 9.7'si izleminin ilk 28 gününde kaybedildi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Malnutrition continues to be a major health problem all over the world. Hospitalized patients especially those in need of intensive care are the ones with highest risk of developing malnutrition. Malnutrition in critically ill children leads to complications with many different mechanisms thereby leading to increased morbidity and mortality. Mortality scoring systems are widely used in both children and adult intensive care units. In this study, we aimed to determine the prevalance of malnutrition in patients admitted to the pediatric intensive care unit and the effect of nutritional status on mechanical ventilation, hospital stay length and the biochemical parameters. In addition, we aimed to demonstrate malnutrition as an independent risk factor for mortality risk in ICU and determine its prognostic significance by comparison with mortality scores actively used on clinical grounds. METHOD: In this study patients admitted to the Hacettepe University Faculty of Medicine, Ihsan Dogramaci Children Hospital, Pediatric Intensive Care Unit between January 2012 and June 2014 were included. All patients with available medical records (n=790) were included in the study. The patients' age, gender, body weight, mortality, length of hospital and intensive care unit stay, presence of chronic disease, mechanical ventilation duration, initiation time of feeding, recurrent hospitalization and biochemical values ​​were recorded. PRISM III-24 and PELOD values ​​recorded in the first 24 hours after admission were calculated using the worst values​​. WFA, HFA, WFH, BMI Z scores were used as indicators of malnutrition. RESULTS: 9.7% of patients died in the first 28 days of follow-up.