Bie eğitim hastanesinde bası yarası prevalansı ve bası yarası gelişiminde etkili risk faktörleri
Prevalance of pressure ulcers in a teaching hospital and evaluation of risk factors in pressure ulcer development
  1. Tez No: 103591
  2. Yazar: A. K. M. ENAMUL HUQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bası yaralan; morbid ite ve mortalite riskini arttıran, hastanede yatış süresini uzatan ve tedavi gideri yüksek olan önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışma; yatan hastalarda bası yarası prevalansını ve demografik özelliklerini belirlemek, bası yarası gelişiminde etkili olan risk faktörlerini değerlendirmek ve bakıcı özellikleri ile bası yarası arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amacıyla yapılan, tanımlayıcı tipte kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nin tüm kliniklerinde yatan, 483 (% 52,4) erkek ve 439 (% 47,6) kadın olmak üzere toplam 922 hasta alındı. Hastaların sosyodemografik özellikleri, bası yarası gelişiminde rolü olan risk faktörleri, mevcut ve daha önce var olan bası yaralarının özellikleri, bakıcı özellikleri, yatak ve karyola tipi özellikleri değerlendirildi. Hastanemizde bası yarası prevalansı % 7,2 olarak belirlendi. Göz, psikiyatri, kadın doğum ve çocuk hastalıkları servisleri hariç tutulduğunda prevalans % 9,1 olarak bulundu. En sık evre I (% 69,3) bası yarası saptandı. Bunu evre II (% 16), evre III (% 10,2) ve evre IV (% 4,5) bası yaraları izledi. En sık görülen yerleşim yerleri sakrum (% 53,4), topuk (% 14,8), trokanter (% 12,5) ve iskium (% 8) idi.
Özet (Çeviri)
Pressure ulcers constitute a significant health problem among many patients by interfering with morbidity and mortality and prolonge the hospitalization period. The present descriptive cross-sectional study was conducted to determine the prevalance of pressure ulcers among patients hospitalized in a Teaching Hospital and further to investigate the role of possible risk factors on pressure ulcer development. A total of 922 (483 male - 52,4 % and 439 female - 47,6 %) hospitalized patients in the Hospital of Cerrahpaşa Medical Faculty, Istanbul University were included. Sociodemographic features of all the patients, pressure ulcer associated risk factors, the characteristics of present and previous pressure ulcers were evaluated. The prevalance of pressure ulcers was found as 7,2 % in our hospital. This rate increased to 9,1 % if ophtalmology, psychiatry, gynecology and obstetrics and pediatry wards were excluded. Grade I pressure ulcer was the most common (69 %) followed by grade II (16 %), grade III (10 %) and grade IV (4,5 %) ulcers. Sacrum (53,4 %), heels (14,8 %), trochanters (12,5 %) and ischium (8 %) were the most common sites of pressure ulcers.