Makula ve optik sinir başı parametrelerinin yaşa bağlı değişiminin optik koherens tomografi ve optik koherens tomografi anjiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of age related changes in macula and optic nerve head parameters by optical coherence tomography and optical coherence tomography angiography
- Tez No: 663501
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRKAN KERİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada göz muayenesi için kliniğimize müracaat eden hastaların gözlerinin retinasının yapısal ve vasküler değişkenlerinin optik koherens tomografi (OKT) ve optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile değerlendirilmesi ve bu değişkenlerin yaş ile ilişkisi araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'ne göz muayenesi için Ocak 2019-Kasım 2019 tarihleri arasında başvuran hastaların verileri retrospektif olarak değerlendirildi. 20-73 yaş aralığında sistemik hastalığı bulunmayan, optik disk ve retinada patoloji saptanmayan 153 hastanın bir gözü çalışmaya dahil edildi. Hastalara tam bir oftalmolojik muayene yapıldı; yarık lamba ve fundus muayenesi, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), göz içi basıncı, OKT ve OKTA ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the evalution of structural and vascular variability of the retina of the eyes of patients who applied to our clinic for ophthalmic examination using optical coherence tomography (OCT) and optical coherence tomography angiography (OCTA) and relationship of these variables with age were identified. Materials and Methods: The clinical data of patients who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Ophthalmology Department between January 2019 and November 2019 were evaluated, retrospectively. One eye of 153 patients, who did not have systemic disease in the age range of 20-73, with no optic disc and retina patology was included in the study. A complete ophthalmologic examination was performed on the patients; Slit lamp examination, fundus examination, best corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure, OCT and OCTA measurements were performed. Patients were divided into 5 separate age groups.