Yoğun bakım ünitesinde gelişen kandidemilerin klinik ve moleküler yöntemlerle erken saptanması
Early diagnosis of candidemia in intensive care unit by clinical and molecular methods
- Tez No: 663535
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN AYGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (CTF) yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) takip edilen kandidemi riski yüksek olan kritik hastalarda erken tanı için risk faktörlerinin belirlenerek özgün Candida skorunun oluşturulması ve deneysel modelleme ile tam kandan çalışılabilen moleküler bir yöntem olan Candida Real-Time PCR testinin geliştirilmesi amaçlandı. Çalışma üç aşamalı olarak dizayn edildi. Birinci aşamada YBÜ'de saptanan kandidemi olgularında risk faktörleri tanımlaması (Retrospektif Vaka-Kontrol çalışması), ikinci aşamada vaka kontrol çalışması verileri ile CTF Candida skor formu oluşturulması ve bu formun klinik etkinliğinin araştırılması (Prospektif kesitsel çalışma), üçüncü aşamadaysa tam kan örneklerinde PCR tabanlı bir hızlı tanı testi oluşturulması (Deneysel çalışma) planlandı. Ocak 2017 - Aralık 2018 tarihleri arasında CTF'de takip edilen 100 YBÜ hastası (50 vaka / 50 kontrol) kayıtlardan geriye dönük olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
To evaluate the risk factors in critically ill patients who are followed up in intensive care units (ICUs), to create a unique Candida score, and to develop the Candida Real-Time PCR for early diagnosis of candidemia was aimed. The study was designed at three steps. We evaluated the risk factors in ICU patients with invasive candidiasis at the first step. At the second step, we created a unique Candida score and studied its clinical efficacy. Finally, at the third step, a rapid PCR-based test from whole blood samples was performed. One hundred ICU patients (50 case/50 control) followed at Cerrahpasa Medical Faculty between January 2017 and December 2018 reviewed retrospectively from records.