İdiyopatik maküler hol cerrahisinin retina tabakaları ve mikrovasküler yapıları üzerine etkilerinin optik koherens tomografi ile araştırılması
Investigation of the effects of idiopathic macular hole surgery on retinal layers and microvascular structures using optical coherence tomography
  1. Tez No: 910344
  2. Yazar: SEDA MADEN MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve amaç: İdiyopatik maküler hol (MH) retinada vertikal olarak tüm katları içine alan, foveal nörosensoryal retina defektidir. Tedavisi cerrahidir ve amaç anatomik olarak MH'nin kapanması, fonksiyonel olarak da görme keskinliğinin artmasıdır. Arka segmentin beslenmesinden retinal ve koroidal damarlar sorumludur. Cerrahi müdahale ile arka segment yapılarında çeşitli değişiklikler olmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız MH cerrahisinin retina ve koryokapillaris tabakaları ve mikrovasküler yapıları üzerine etkilerini optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ile araştırmaktır. Gereç ve yöntemler: Çalışmaya Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği retina polikliniğine başvuran ve MH nedeniyle opere edilen 35 hastanın 35 gözü dahil edildi. Hastalar ameliyattan sonra 6-24. aylarda 6 x 6 mm'lik maküla kesitleriyle yüzeyel kapiller pleksus (YKP) vasküler dansiteleri (VD), derin kapiller pleksus (DKP) VD'leri, maküla kalınlıkları, foveal avasküler zon (FAZ) parametreleri, subfoveal koroid kalınlıkları (sfKK), koryokapillariste akım alanları, dış retina akım alanları OKTA kullanılarak ölçüldü. Hastaların diğer gözleri ve kontrol grubu gözlerinin OKTA ölçümleri ile kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 22'sine pars plana vitrektomi + internal limitan membran (İLM) soyulması + gaz tamponad ameliyatı, 13'üne pars plana vitrektomi + temporal İLM flep + gaz tamponad ameliyatı uygulandı. Opere gözler, diğer ve kontrol grubu gözleriyle ve kendi içerisinde İLM eksizyon ve İLM flep grubu olarak oluşturulan alt gruplar birbiriyle karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 65,23±5,83 (51-79) yıl idi. Hastaların 22'si (%62,9) kadın, 13'ü (%37,1) erkekti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Idiopathic macular hole (MH) is a vertical full-thickness defect of the foveal neurosensory retina. Its treatment is surgical, aiming at anatomical closure of the macular hole and functional improvement in visual acuity. The nourishment of the posterior segment is provided by retinal and choroidal vessels. Surgical intervention induces various changes in the posterior segment structures. This study aims to investigate the effects of macular hole surgery on retinal and choriocapillaris layers as well as microvascular structures using optical coherence tomography angiography (OCTA). Materials and Methods: This study included 35 eyes of 35 patients who underwent surgery for MH at the Retina Clinic of Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital. Postoperative measurements were performed at 6-24 months using 6x6 mm macular sections. Parameters such as vascular densities (VD) of the superficial capillary plexus (SCP) and deep capillary plexus (DCP), macular thickness, foveal avascular zone (FAZ) parameters, subfoveal choroidal thickness (SFCT), choriocapillaris flow areas, and outer retinal flow areas were evaluated using OCTA. The measurements were compared with the patients' fellow eyes and a control group. Results: Among the participants, 22 underwent pars plana vitrectomy (PPV) with internal limiting membrane (ILM) peeling and gas tamponade, while 13 underwent PPV with temporal ILM flap and gas tamponade. Operated eyes were compared with fellow and control eyes. Additionally, two subgroups were formed based on ILM excision and ILM flap techniques. The mean age of the patients was 65.23 ± 5.83 years (range: 51-79). Of the patients, 22 (62.9%) were female, and 13 (37.1%) were male.