Spinal anestezi ile yapılan sezaryen doğumlarda dinletilen müziğin ve erken ten temasının annelerin ağrı düzeyine, memnuniyetine ve maternal bağlanmaya etkisi
The effect of music played and EARLY skin to skin contact in cesarean deliveries with spinal anesthesia on the pain level, satisfaction and maternal attachment of the mothers
- Tez No: 663562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, spinal anestezi ile yapılan sezaryen doğumlarda dinletilen müziğin ve erken ten temasının annelerin ağrı düzeyine, memnuniyetine ve maternal bağlanmaya etkisini belirlemek amacıyla yapılmış, randomize kontrollü deneysel çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, Ankara'da özel bir hastanenin sezaryen ameliyathanesinde ve doğum sonu kliniklerinde spinal anestezi ile doğum yapan 80 kadın oluşturmuştur. Araştırmada veriler, Veri Toplama Formu, Gebenin Müzik ile Olan İlişki Formu, GKÖ, SDAMDÖ, Yenidoğana Ait Bilgi ve Emzirme Formu, LATCH ve MBÖ kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Independent Sample-t, ANOVA, Paired Sample-t, Kruskal-Wallis H, Wilcoxon ve Friedman testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularında; çalışmaya katılan annelerin bebeklerinin vücut ısısı, ilk emzirmeye başlama zamanı (dk.), ilk emzirme süresi (dk.), ilk 24 saatteki kilo kaybı (gr) açısından gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı; ETT grubundaki annelerin bebeklerinin vücut ısısı, müzik ve kontrol grubundakilere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek; ETT grubundaki bebeklerin ilk emzirmeye başlama zamanının (dk.), kontrol grubundakilere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha erken; ETT grubundakilerin ilk emzirme süresinin (dk.), kontrol grubundakilere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha uzun; müzik grubunda bebeklerin ilk 24 saatteki kilo kaybının (gr), kontrol grubundaki bebeklere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte doğum sonu ilk emzirme ve yirmi dördüncü saat LATCH emzirme ve tanılama ölçeği puanları açısından gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p=0,001). Müzik grubundaki annelerin müzik öncesi ve sonrası VAS puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilirken (Z=-3,353; p=0,001); müzik sonrası VAS puanları, müzik öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük olduğu bulunmuştur. Gruplara göre SDAMDÖ toplam puanı ve alt boyutları puanları ve maternal bağlanma ölçeği puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak; sezaryen doğum sonrası annelerin ağrı ve emzirme sorunları yaşadığı, bu durumun anne memnuniyetini ve maternal bağlanmayı etkilediği sonucuna varılmıştır. Sezaryen doğumda müzik ve erken ten temasının birlikte ya da ayrı ayrı uygulanmasının ağrı yönetiminde, emzirme sorunlarının giderilmesinde, anne memnuniyetinin arttırılmasında ve maternal bağlanmanın sağlanmasında güvenli ve etkili birer nonfarmakolojik yöntemler olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled experimental study that was conducted to determine the effect of music played and early skin to skin contact in cesarean deliveries performed with spinal anesthesia on the pain level, satisfaction and maternal attachment of mothers. The sample of the study consisted of 80 women who gave birth with spinal anesthesia in the cesarean operation room and postpartum clinics of a private hospital in Ankara. Data was collected by using Data Collection Form, Pregnancy Relationship Form with Music, VAS, SMMSCB, Neonatal Information and Breastfeeding Form, LATCH and MAI. In the evaluation of the data Independent Sample-t, ANOVA, Paired Sample-t, Kruskal-Wallis H, Wilcoxon ve Friedman test were used to analyze the data. As a results of the study; the difference between the groups was statistically significant in terms of body temperature of the babies of the mothers who participated in the study, time to start first breastfeeding (min.), the first breastfeeding time (min.), and weight loss in the first 24 hours (g); body temperature of the babies of the mothers in the SSC group was statistically significantly higher than those in the music and control groups; in the SSC group the first breastfeeding time (min.) was significantly earlier than the control group; The first breastfeeding time (min.) in the SSC group was statistically significantly longer than in the control group; In the music group, it was determined that the babies' weight loss (g) in the first 24 hours was statistically significantly higher than the babies in the control group. At the same time, the difference between the groups was found to be statistically significant in terms of the first postpartum breastfeeding and the 24th hour LATCH breastfeeding and diagnostic scale scores (p = 0.001). While a statistically significant difference was found in terms of VAS scores of mothers in the music group before and after music (Z = -3.353; p = 0.001); VAS scores after music were found to be statistically significantly lower than before music. There was no statistically significant difference between the groups in terms of SMMSCB total score and sub-dimension scores and maternal attachment scale scores (p> 0.05). As a result; it was concluded that mothers experienced pain and breastfeeding problems after cesarean delivery, and this situation affected maternal satisfaction and maternal attachment. It is recommended to use music and early skin to skin contact together or separately in cesarean delivery as safe and effective non-pharmacological methods in pain management, relieving breastfeeding problems, increasing maternal satisfaction and ensuring maternal attachment.