Elektif sezaryen operasyonlarında genel ve spinal anestezinin yenidoğan iyilik hali ve yenidoğan geçici takipnesi gelişme sıklığı üzerine etkisi
The impact of general vs. spinal anesthesia on neonatal well-being and the occurrence rate of transient tachypnea of the newborn in elective cesarean section
- Tez No: 715766
- Danışmanlar: UZMAN ECDER ÖZENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, miadında planlı sezaryen ile doğan bebeklerde doğumdan hemen sonra umblikal ven kan gazı değerlerine, APGAR skorlarına ve Yenidoğanın Geçici Takipnesi (YGT) gelişme sıklığına anestezi şeklinin (spinal anestezi, SA ya da genel anestezi, GA) etkisi olup olmadığını araştırmak maksadını taşımaktadır. Planlı sezaryen ile miadında doğum yapan 172 gebenin verileri (85'i GA; 87'si SA) retrospektif olarak incelendi. Yaş, parite, vücut yüzey alanı, vb. demografik özellikler ve perioperatif vital bulgular açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmamaktaydı. Hastanemizde yenidoğanlardan rutin alınan umblikal ven kan gazı örnekleri, pediatri hekimi tarafından değerlendirilen birinci ve beşinci dakika APGAR skorları ve YGT varlığı incelendi. İki grup arasında bu değerler açısından fark olup olmadığı istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study sought to investigate the impact of type of anesthesia (spinal anesthesia, SA or general anesthesia, GA) on umblical vein gas analysis, APGAR scores, and the occurrence rate of the transient tachypnea of the newborn (TTN) in term neonates delivered by cesarean section. The data of 172 parturients who gave birth to term neonates (85 with GA and 87 with SA) by elective cesarean section were analyzed, retrospectively. The study groups were comparable with regard to demographic features such as age, parity, body surface area, etc. and perioperative vital findings. The umblical vein blood gas analyses (which were driven routinely in our institution), 1- and 5-minute APGAR scores assessed by the pediatrist, and the presence of TTN were investigated. Statistical analysis methods were used for comparison of the data of the groups.