Spinal anestezi ile yapılan sezaryen doğumlarda erken ten temasının, emzirme yeterliliğine etkisi
The effect of early skin to skin contact on breastfeeding success on cesareans under spinal anestesia
  1. Tez No: 399302
  2. Yazar: CEYDA SARPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCİHAN AKKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, spinal anestezi ile yapılan sezaryen doğumlarda anne ile bebek arasında erken ten temasının emzirme yeterliliğine etkisini incelemek amacıyla, randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Çalışma, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde spinal anestezi ile sezaryen doğum yapan 17 araştırma ve 35 kontrol grubu olmak üzere toplam 52 kişi ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında veri toplama formu ve İBFAT Emzirme Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Ki-kare, Pearson ki-kare, Mann-Whitney U ve Fisher's Exact testleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda deney grubundaki anneler, kontrol grubundaki annelere göre bebeklerinin daha iyi emdiğini (p>0,05) ve emzirmelerinden daha memnun olduklarını ifade etmişlerdir. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamasına karşın, deney grubunun kontrol grubuna göre ilk ve 24. saatteki İBFAT emzirme puanı daha yüksek bulunmuştur. Deney grubundaki bebeklerin, kontrol grubundaki bebeklere göre aksiller vücut ısılarının daha yüksek olduğu (36,6 0C ye göre 36,40C, p0,05). Deney grubundaki bebekler ortalama 56.5'nci dakikada emzirilirken, kontrol grubundaki bebekler 83.2 'nci dakikada emme imkanı bulmuştur (p0,05). Buna karşın kontrol grubundaki bebeklere daha fazla miktarda mama verilmiştir (79,8cc'ye göre 62,33cc, p>0,05). Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmamakla birlikte daha önce emzirmeyen annelerin, bebeğe verdiği mama miktarı (81,2cc), daha önce emziren annelerin bebeğe verdiği mama miktarına (52,6cc) göre daha fazla bulunmuştur (p>0,05). Deney grubunun %41,2'si kontrol grubundaki annelerin ise %57,1'i sütün geldiğini ifade etmiştir (p>0,05). Deney grubundaki anneler daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duymuş fakat gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been made for the purpose of examining the breastfeeding success of mothers who are practiced for skin-to-skin contact, by randomized controlled experiment. The study has been conducted with 52 women in total, 17 research and 35 control group, who gave birth with cesarean under spinal anesthesia. Data was collected by data collection form and IBFAT breastfeeding evaluation scale and was evaluated using Chi-Square, Pearson Chi-Square, Mann-Whitney U and Fisher's Exact test. According to the study results, mothers of the intervention group declared that their babies suck better than the babies of the control group (p>0,05) and they are more pleased with their breastfeeding. Even though there wasn't any significant statistical difference between these groups, intervention group had more IBFAT breastfeeding points in the first and 24th hours than the control group. Axillary body temperatures of the babies in the intervention group are higher than the control group's babies (36,60C to 36,40C, p0,05). The babies in the intervention group was breastfed at mean 56,5. minute but the other ones found chance at mean 83,2. minute (p0,05). In spite of that the babies in the control group have been fed by more formula (79,8 cc to 62,33 cc p>0,05). Without a significant statistical difference between the groups, the quantity of formula given by their mothers who didn't breastfeed before is higher (81,21 cc) than who did it before (52,55 cc) (p>0,05). 41,2% of the mothers in the intervention group implied that their milk came, on the other hand, %57,1 of the control group implied this. Mothers in the intervention group needed less painkillers. But there aren't any significant statistically differences between these groups.