Elit genç sporcularda duygusal zekanın takım direncine etkisi
Impact of emotional intelligence on team resilience in elite young athletes
  1. Tez No: 737175
  2. Yazar: ÖMER SUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAHİT ÖZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye futbol federasyonu bünyesindeki elit genç gelişim liginde oynayan futbolcuların, duygusal zekâ düzeylerinin takım direncine olan etkisinin incelenmesidir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 sezonunda, Türkiye futbol federasyonun elit genç gelişim liginde aktif olarak oynayan 300 futbolcu oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplama aracı olarak Shutte ve ark. (1998) tarafından geliştirilen, Lane ve ark. (2009) tarafından sporda kullanımı için düzenlenen ve Adiloğulları ve Görgülü (2015) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Duygusal zekâ envanteri”ve Decroos ve ark. (2017) tarafından geliştirilen, Görgülü ve ark. (2018) tarafından Türkçeye uyarlanan“Sporda Takım Direnci Envanteri”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS26 paket programına aktarılmıştır. Ardından veri setinin normal dağılımı ±2 Çarpıklık-Basıklık ölçütü (George ve Mallery, 2010) dikkate alınarak incelenmiştir. Normal dağılım varsayımının karşılandığı durumlarda Bağımsız Örneklemler T-Testi'nden, varsayımın karşılanmadığı durumda ise Mann Whitney U Testi'nden yararlanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of emotional intelligence levels on team resistance of football players playing in the elite youth development league within the Turkish football federation. Scanning model was used in the research. The sample of the research consists of 300 football players actively playing in the elite youth development league of the Turkish football federation in the 2020-2021 season. Shutte et al. (1998), Lane et al. (2009) for use in sports and adapted into Turkish by Adiloğulları and Görgülü (2015) and Decroos et al. (2017), Görgülü et al. (2018) adapted into Turkish by“Team Resistance Inventory in Sports”was used. The data obtained in the research were transferred to the SPSS26 package program. Then, the normal distribution of the data set was analyzed by taking into account the ±2 Skewness-Kurtosis criterion (George & Mallery, 2010). The Independent Samples T-Test was used when the normal distribution assumption was met, and the Mann Whitney U-Test was used when the assumption was not met. Pearson Product-Moment Correlation Analysis was used to examine the relationship between the scales.