Fractal image compression
- Tez No: 66359
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA GÜNDÜZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
II ÖZET Bu tezin amacı fraktal görüntü sıkıştırma yönteminin en azından şu an ilgi gören sıkıştırma yöntemleri kadar önemli bir yöntem olduğunu göstermektir. İlk bölüm fractal geometri ve görüntü sıkıştırma üzerine giriş bilgileri bulunmaktadır. Fraktal tanımı nerelerden, nasıl, kimin tarafından nasıl oluşturulduğunu anlatmaktadır. Ayrıca fraktal yapının diğer yapılarla olan ilişkisini de bulabilirsiniz. ikinci bölümde ise fraktal görüntü sıkıştırma üzerine matematiksel bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar formül ağırlıklı değildir, çünkü fraktal görüntü sıkıştırma algotitmik bir yöntemdir. Rikörsif tabir edilen bir yapıya sahiptir, yani belli kriterler sağlanana kadar işleme devam edilir. Bu sebepten dolayı hızlı bilgisayarlar istemektedir. Ayrıca bölümün sonunda bu tanımlar ışığında yapılmış bir programın sonuçları yer almaktadır. Bir sonraki bölümde is fraktal görüntü sıkıştırmanın şart koştuğu yakınsaklık özelliği üzerinde teorik bir inceleme bulunaktadır. Bu bölümde fraktal görüntü sıkıştırmanın istatistiki özellikleri hakkında da bilgiler bulabileceksiniz. En son bolünde ise geleneksel sonuç bölümü yer almaktadır. Genel olarak fraktal görüntü sıkıştırmanın avantaj ve dezavantajları, şu anki problemleri, temel özellikleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this thesis is to show that fractal image compression can be studied with the same point of view as conventional image compression techniques. The first chapter gives a brief on fractal compression technology. How was the early investigations. What is the base of Fractal Compression ? and whom made it available. And of course the life of Fractal Compression till today. Second chapter is on theoretical side on fractal. Basic definitions and principles on fractal, and of course IFS (Iterated Function System). But Fractal Compression is rather algorithm than formula. Therefore, there are not so much formulations. Mostly there are steps in it. And at the end of this chapter you can find the results of a Computer program and output data. Another important part of an Fractal Compression is its convergence. Functions must convergence which means simply limiting on a value, of course not so simple like this. Statistical properties of Fractal compression are also here. In the final chapter fractal compression's most important properties are introduced. In the brief history some interesting events are given. Later, its advantages and disadvantages are presented. Fractal Compression's basic properties - Scale, Resolution, Speed, quality - are also in this chapter.