Bazı iş kazalarının güvenlik kültürü yönünden incelenmesi
Investigation of some work accidents in terms of security culture
- Tez No: 663589
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Public Health, Accidents
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İş kazaları çalışanların çalışma hayatlarında karşılaştıkları en önemli sorunlardan biridir. İş kazaları sadece manevi değil maddi olarak da bir takım zararlar vermektedir. Bunun neticesinde devlet, işveren ve işçi örgütlerini iş güvenliği üzerine odaklanmaya teşvik etmiştir. İş kazalarının en önemli faktörünün negatif güvenlik kültürü olduğu göz önüne alındığında yaşanan kazaların en temel nedeni işletmelerdeki pozitif güvenlik kültürü eksikliği olduğunu söyleyebiliriz. Bu çalışmanın amacı daha önce yaşanmış olan iş kazalarında güvenlik kültürü eksikliğinin etkisini belirlemektir. Bu doğrultuda daha önce yaşanmış ve dava konusu olmuş iş kazaları ele alınmıştır. Yaşanan bu kazaların temelinde dikkatsizlik, iş güvenliği önlemlerini almama gibi durumlar bulunduğundan güvenlik kültürü eksikliğinin var olduğu bir gerçektir. Ayrıca bu çalışmada iş sağlığı ve güvenliğinin önemi ile iş kazalarını önlemede güvenlik kültürünün önemi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Work accidents are one of the most important problems faced by employees in their working lives. Work accidents harm not only morally but also financially. As a result, the state has encouraged employers and workers organizations to focus on job security. Considering that the most important factor of work accidents is negative safety culture, we can say that the main reason of accidents is the lack of positive safety culture in enterprises. The purpose of this study is to determine the effect of the lack of safety culture on previous occupational accidents. In this direction, occupational accidents that have happened before and have been subject to lawsuit are discussed. It is a fact that there is a lack of safety culture, as there are situations such as carelessness and failure to take occupational safety measures at the root of these accidents. In addition, in this study, the importance of occupational health and safety and the importance of safety culture in preventing occupational accidents are tried to be explained.