Farklı liglerdeki kadın futbolcuların duygusal zekâ düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of emotional intelligence levels of women football players in different leagues in terms of some variables
  1. Tez No: 663590
  2. Yazar: MAŞALA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAHİT ÖZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı liglerdeki kadın futbolcuların duygusal zekâ düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini 2018-2019 sezonunda 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig de aktif olarak futbol oynayan 340 kadın futbolcu oluşturmaktadır. Verilerin elde edilmesinde kişisel bilgi formunun yanı sıra Shutte ve arkadaşlarının (1998) geliştirdiği, Lane ve arkadaşlarının (2009) spora uyarladığı ve Adiloğulları ve Görgülünün (2015) Türkçe adaptasyonunu gerçekleştirdiği, 19 maddeden ve 5 alt boyuttan oluşan“Duygusal Zekâ Envanteri”kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verileri çözümlemek için SPSS 25.0“Statistical Package for the Social Sciences”programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini incelemek amacıyla Skewness-Kurtosis (çarpıklık-basıklık) ve Kolmogorov-Smirnov testleri uygulanmıştır. İkili gruplar için t testi, ikiden fazla gruplar için (Oneway) ANOVA testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the emotional intelligence levels of female footballers who struggle in different categories. A screening model was used in the study. 1 in the 2018-2019 season. Liga, 2. League and 3. The league also has 340 women football players who actively play football. In obtaining the personal data information form, as well as Shutte and colleagues (1998) developed by Lane and colleagues (2009) and was an adaptation of adilogul and manners of Sport (2015) Turkish adaptation performs, 19 items and 5 dimensions of“emotional intelligence Inventory”was used. SPSS 25.0“Statistical Package for the Social Sciences”program was used to analyze the data obtained in the study. Skewness-Kurtosis (skewness-kurtosis) and Kolmogorov-Smirnov tests were performed to examine whether the data showed normal distribution. T test for binary groups and ANOVA test for more than two groups (Oneway) were performed.