Two-fold crisis of integration: Field research on non-Muslim asylum seekers of Turkey
İki katlı entegrasyon krizi: Türkiye'nin gayrimüslim sığınmacıları üzerine saha araştırması
- Tez No: 663656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR BİRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, Türkiye'de yaşayan gayrimüslim sığınmacıların sığınmacı olmanın yanı sıra dini bir azınlık olarak Türk toplumuna entegre olurken karşılaştıkları farklı engeller olup olmadığını sorgulamayı amaçlamaktadır. Saha araştırması olarak kurgulanan bu tez için Ankara'da yaşayan ve Ortadoğu'dan gelen 17 gayrimüslim sığınmacı ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Saha araştırması ile ulaşılan yeni verileri literatürdeki boşluklarla eşleştirerek iki katlı entegrasyon krizinin temel nedenlerini ve sonuçlarını bulmak amaçlanmıştır ve bunun yöntemi ilk bölüm olan giriş bölümünde ayrıntılı bir şekilde tartışılmıştır. Bu çalışmanın, ikinci bölümü ise ulusal ve uluslararası göç mevzuatının uyumsuzluğunu göstererek Türkiye'nin göç tarihini, Türkiye'nin tarihsel olarak sıklıkla başvurduğu entegrasyon yaklaşımları olan kültürel aidiyet, siyasi çıkar ve din ile birlikte incelemektedir. Bu üçlü yaklaşımı takiben üçüncü bölüm, Türkiye'deki göçmenlerin işgücüne katılımlarını ve sosyal hizmetlere erişimlerini tartışarak Türkiye'deki göçmenlerin entegrasyon sorunlarına odaklanmaktadır. Dördüncü ve ana bölüm ise Türkiye'nin dini azınlıklarla olan sorunlu geçmişini özetleyerek, bu geçmişin Müslüman olmayan sığınmacıların deneyimlerinde nasıl yer aldığını sahadaki görüşmelerle göstermeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de yaşayan gayrimüslim sığınmacıların yaşadığı iki katlı entegrasyon krizini ortaya koymak için yapılan bu tez çalışması göç literatüründe bu alanda yapılan ilk derinlemesine araştırma özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to answer a dissimilar question of whether there are divergent obstacles that non-Muslim asylum seekers are facing while integrating to Turkish society as a religious minority besides being an asylum seeker. In order to elaborate on that question, a field research conducted with 17 non-Muslim asylum seekers from the Middle East living in Ankara. The field research focuses on finding the root causes and consequences of this two-fold integration crisis by matching the brand-new data with the gaps in the literature. This study follows a deductive reasoning which starts with the incompatibleness of national and international migration legislations and followed by Turkey's three-pillared integration approach that includes cultural belonging, political interest and religion. This substructure to the integration problems brings us to Turkey's migration history and how the three-pillared approach occurs historically. Therefore, the third chapter focuses on integration problems of migrants in Turkey by discussing their participation to workforce and accessibility to social services. The fourth and the main chapter gives a glimpse of Turkey's strained past with the religious minorities and shows how this past takes place in the experiences of non-Muslim asylum seekers by using the data from the interviews. As a consequence, this thesis is the first in-depth research to show two-fold crisis of integration of non- Muslim asylum seekers of Turkey.