Kardiyo-pilates egzersizlerinin masa başı çalışan bireylerde bazı fiziksel uygunluk unsurları, fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi, iş doyumu ve mutluluk üzerine etkisi
Effect of cardio-pilates exercises on some physical fitness parameters, physical activity level, quality of life, job satisfaction and happiness in office workers
- Tez No: 744698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma kardiyo-pilates egzersizlerinin masa başı çalışan bireylerde bazı fiziksel uygunluk unsurları, fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi, iş doyumu ve mutluluk üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi, kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Bu çalışma için örneklem grubu Bursa Teknik Üniversitesinde görev yapmakta olan akademik ve idari kadın personelden seçilmiştir. Çalışmaya 34 gönüllü kadın katılmıştır. Deney grubu katılımcılarına 8 hafta boyunca haftada 3 gün 1 saat Microsoft teams programı kullanarak çevrimiçi kardiyo-pilates egzersileri uygulanmıştır. Tüm katılımcıların çalışma öncesi ve 8 haftalık çalışma sonrası fiziksel aktivite düzeyleri, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, antropometrik çevre, vücut yağ yüzdesi, kas kütlesi, denge, esneklik, aerobik uygunluk, dinenik nabız ve anaerobik güç ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca tüm katılımcılara çalışma öncesi ve 8 haftalık çalışma sonrası Minnesota iş doyum ölçeği, Oxford mutluluk ölçeği, Dünya sağlık örgütü yaşam kalitesi ölçeği kısa formu uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen tüm veriler, SPSS (versiyon 26.0) programında analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığını ortaya koymak amacıyla, Shapiro-Wilk testinden yararlanılmıştır. Normal dağılım gösteren değişkenlerin grup içi karşılaştırılmasında Eşleştirilmiş t testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerin grup içi karşılaştırılmasında Wilcoxon testi kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren değişkenlerin gruplar arası karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem t testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde ise Pearson korelasyon testinden yararlanılmıştır. Değişkenler arasındaki etkiye bakmak için ise regresyon testinden yararlanılmıştır. Sonuç olarak kardiyo-pilates egzersizlerinin 20-55 yaş arası sedanter kadınların fiziksel aktivite düzeylerine ve bazı fiziksel uygunluk parametrelerine olumlu etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of cardio-pilates exercises on some physical fitneSs elements, physical activity level, quality of life, job satisfaction and happineSs in office workers. The sample of the study was determined by convenience sampling method. The sample group for this study was selected from academic and administrative female staff working at Bursa Technical University. 34 women participated in the study volutarily. Online cardio-pilates exercises were applied to the experimental group participants for 8 weeks, 3 days a week for 1 hour, using the Microsoft teams program. Physical activity levels, height, body weight, anthropometric circumferences, body fat percentage, muscle maSs, balance, flexibility, aerobic fitneSs, resting heart rate and anaerobic power of the all participants were measured before and after the 8-week period. In addition, Minnesota job satisfaction scale, Oxford happineSs scale, World health organization quality of life scale short form were applied to all participants before and after the 8-week period. All the data obtained from the research were analyzed in the SPSS (version 26.0) program. The Shapiro-Wilk test was used to determine whether the data were in accordance with the normal distribution. Paired t-test was used for in-group comparison of parametric variables, and Wilcoxon test was used for in-group comparison of non-parametric distributed variables. Independent Sample t-test was used for the comparison of parametric variables between groups, and the Mann-Whitney U test was used for intergroup comparisons of non-parametric variables. Pearson correlation test was used to examine the relationships between the variables. The regreSsion test was used to look at the effect between the variables. As a result, it has been seen that cardio-pilates exercises have a positive effect on the physical activity levels and some physical fitneSs parameters of sedentary women aged 20-55.