Kentli Alevilerde toplumsal cinsiyet algısı
Gender perception in urban Alevis
  1. Tez No: 663689
  2. Yazar: GAYE POLAT TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Religion, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Geleneksel yapısı içerisinde yüzyıllar boyunca kırsalda kapalı bir topluluk olarak süregelen Alevilik, kırdan kente göç ve modernleşme ekseninde değişim yaşayarak Modern Alevilik olarak bildiğimiz, bugünkü formunu almıştır. Yaşanan bu değişim, Aleviliğin yapısını etkilemekle beraber, Alevilerin de yaşantısını etkilemiştir. Alevi-Bektaşi inancında kadın ve erkeğin eşit olduğu inancı pek çok araştırmada ele alınmış, feminist araştırmacılar tarafından da eleştirel bir bakış açısıyla incelenmiştir. Bunun sonucunda teori ve pratik arasında bir uyumsuzluk olduğu, inancın özünde eşitliği içermesine rağmen bireylerin gündelik yaşamlarında toplumsal cinsiyete bağlı normları içselleştirdiği ortaya konmuştur. Araştırma, kentli Alevilerin toplumsal cinsiyet algısını ölçmeyi hedeflemekte ve bu hedef doğrultusunda kente göç sonrasında Alevilerin toplumsal cinsiyet anlayışında bir değişim olup olmadığını sorgulama amacı taşımaktadır. Buna göre, Modern Aleviliğin içerisinde cinsiyet eşitliğinin yerinin nasıl olduğu, kadınların ve erkeklerin eşitliği nasıl deneyimlediği Kartal'da yaşayan kadın ve erkeklerle yapılan derinlemesine görüşmeler ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Alevism which has been a closed community in the countryside for centuries, has taken its present form as Modern Alevism by experiencing changes in the axis of rural-urban migration and modernization. This change has affected the structure of Alevism and also the lives of Alevis. The belief that women and men are equal in Alevi-Bektashi belief has been considered in many studies, has been analyzed with a critical approach by feminist researchers. As a result of this, it has been revealed that there is an inconsistency between theory and practice and although the belief includes equality in its essence, it internalizes gender-related norms in individuals' everyday lives. The research aims to measure the gender perception of urban Alevis, in line with this purpose it has aim to question whether there is a change in the gender perception of Alevis after migration to the city. Accordingly, the role of gender equality in Modern Alevism and how women and men experience equality were examined through in-depth interviews with women and men living in Kartal.