Özel okullarda insan kaynakları yönetim işlevlerinin gerçekleşme derecesine göre yönetici ve öğretmenlerin örgütsel bağlılığı
Organizational commitment of administrators and teachers according to the degree of realization of human resources management functions in private schools
- Tez No: 663697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL ARİF KIRKIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma özel okullarda insan kaynakları yönetim işlevlerinin gerçekleşme düzeyleri ile bu okullarda çalışan yönetici ve öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerini belirlemeyi ve bu iki değişken arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın belirlenen amaç doğrultusunda özel okullarda çalışan yönetici ve öğretmenlerin örgütsel bağlılığının artırılmasına yönelik bir insan kaynakları yönetim anlayışının geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmanın çalışma evreni, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ilinde bulunan, özel okulların anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde çalışmakta olan öğretmen ve yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise amaca uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 501 kadın, 260 erkek olmak üzere toplam 761 öğretmen ve yönetici oluşturmaktadır. Araştırmada insan kaynakları yönetim işlevlerini belirlemek amacıyla Saylan tarafından geliştirilen“İnsan Kaynakları Yönetimi İşlevlerini Belirleme Ölçeği”kullanılmıştır. Örgütsel bağlılığı belirlemek için ise Allen ve Meyer tarafından geliştirilen ve Wasti tarafından Türkçe 'ye uyarlanan“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenlerine yönelik veri toplamak için ise araştırma yapan kişi tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi ANOVA, Scheffe Testi, Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Verilerin ortalama, standart sapma, standart hata, frekans ve yüzdesel dağılımları bulgularda paylaşılmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen analiz sonuçlarına göre; özel okullarda uygulanmakta olan insan kaynakları yönetim işlevleri ve örgütsel bağlılığı konu alan bu araştırmadaki elde edilen sonuçlar, İKY işlevleri ile örgütsel bağlılık anlamında anlamlı ve yüksek pozitif bir ilişkinin var olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri, mevcut İKY işlevleri ve faaliyetlerinden büyük ölçüde etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the realization levels of human resources management functions in private schools and the organizational commitment levels of administrators and teachers who work in private schools and to determine whether there is a significant relationship between these two variables. It is thought that the study will contribute to the development of a human resources management approach to increase the organizational commitment of administrators and teachers working in private schools in line with the determined purpose. The study universe of the research consists of teachers and administrators working in the kindergarten, primary school, middle school, and high school levels of private schools in Istanbul in the 2019-2020 academic year. The research sample consists of 761 teachers and administrators, 501 females, and 260 males, determined with the convenience sampling method and who participate in the study voluntarily. The“Scale for Determining Human Resources Management Functions”developed by Saylan to determine human resources management functions was used in the study. In order to determine organizational commitment, the“Organizational Commitment Scale”developed by Allen and Meyer and adapted into Turkish by Wasti was used. The“Personal Information Form”prepared by the researcher was used to collect data on the variables of the study. The data obtained in this study were analyzed with the SPSS package program. Independent groups t-test, one-way analysis of variance ANOVA, Scheffe test, Pearson correlation analysis, and regression analysis were used to analyze the data. The average, standard deviation, standard error, frequency, and percentage distributions of the data are shared in the findings. According to the analysis results obtained at the end of the research; The results obtained in this study on human resources management functions and organizational commitment in private schools show a significant and highly positive relationship between HRM functions and organizational commitment. Hence, the organizational commitment levels of employees are greatly affected by existing HRM functions and activities.