Konaklama model önerisi olarak: AD HOC glamping
AD HOC glamping as an accommodation model proposal
  1. Tez No: 663735
  2. Yazar: ASLI İPEK KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN CEM ARABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
21. yüzyılın başlarında seyahat amaç ve koşulları farklılaşmış; bu bağlamda beklentiler ve talepler de yeniden şekillenmeye başlamıştır. Seyahat ve tatil alışkanlıklarının bu değişimi sonucunda, yeni nesil bir kamp anlayışı olarak, göz alıcı doğal alanlara konumlandırılmış, şaşırtıcı yapılarda konaklama imkânı veren ve doğayı gümüş tepside sunan“glamping”kavramı ortaya çıkmıştır. Bu kavram, İngilizce 'de göz alıcı, büyüleyici anlamına gelen 'glamorous' ve kamp yapma anlamına gelen 'camping' sözcüklerinin birleşiminden oluşmaktadır. Basitçe glamping, geleneksel kamp tatilini konforsuz bulan ancak herkesten uzakta, doğanın dinginliğini ve güzelliğini deneyimlemek isteyenler için kamp yapmayı konforlu ve özel hale getirmeyi başarmış bir konaklama şeklidir. Glamping konaklama modeli, geleneksel kamp anlayışından farklı olarak, çadır dışında birçok başka yapı türünü de kapsar. Bu çalışmada glamping yapı türleri 5 kategoride incelenmiştir, bunlar sırasıyla; ağaç evler, çadırlar (otağılar, safari çadırları, tipiler, balon çadırlar, çadırlı kabinler ve çan tipi çadırlar), geri dönüştürülmüş yapılar (vagonlar, karavanlar, konteynerler, ahırlar, kuleler), küçük ölçekli yapılar (kubbe yapılar (domelar), eko-kapsüller, kulübeler, küçük evler,“A frame”kabinler ve“Hobbit”evleri) ve vernaküler yapılardır (mağaralar ve Eskimo kulübeleri). Bu yapıların tasarımları birbirinden çok farklı olsa da incelendiğinde birçoğunda“ad hoc”tasarım stratejisinin izlerine rastlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı önümüzdeki 30 yılın turizm trendi olması beklenen glampinglerin incelenmesi, tasarım yaklaşımı olarak“ad hoc”stratejisi ile benzerliğinin irdelenmesi ve iç mimari alanına bir katkı sağlayarak konaklama model önerisi olan glamping tasarımına bir kılavuz oluşturmaktır. Glamping yapılarının iç mimarisini etkileyen özelliklerinin ve tasarımsal ihtiyaçlarının anlaşılması ve bu yeni konaklama modelinin seyahat alışkanlıklarında değişen taleplere nasıl bir cevap olduğunun kavranması, uygun iç mimari tasarımları üretmek için gereklidir. Bu sebeple çalışmanın ileride iç mimarlık alanında glamping araştırmalarına öncülük etmesi ve farklı glamping tasarımlarını ortaya çıkarırken başvurulan bir kaynak oluşturması hedeflenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, yaklaşık 25000 adet glamping alanının bir arada sunulduğu ve rezervasyonlarının yapılabildiği online bir platform olan glampinghub.com web sitesinde yer alan yukarıda sıralanan 5 kategorideki, yapı türlerinin örnekleri incelenmiştir. İkinci aşamasında ise Kanada'nın Ontario eyaletinde bulunan Whispering Springs Wilderness Retreat glamping tesisindeki safari çadırları 2019 eylül ve 2020 mayıs aylarında ziyaret edilerek yerinde gözlemlenmiş ve tesisin sahibi ile bir röportaj gerçekleştirilerek, bu glampingde yer alan safari çadırları özelinde detaylı bilgi edinilmiştir. Çalışmanın her iki aşamasında yapılan inceleme ve gözlemler, incelenen glamping yapı türlerinin her birinin, bulundukları çevreye özel doğaçlama şekilde gelişmeleri, DIY (kendin yap) mantığı ile yapılmaları, yapımlarında eski, atık ürünlerin kullanılması veya elde bulunan malzemelerin farklı geri dönüşüm teknikleri ile bir araya getirilerek şaşırtıcı tasarımlar ortaya koymaları kriterlerinden bir veya birden fazlasına sahip olmaları sebebi ile“ad hoc”tasarım stratejisi ile farklı seviyelerde benzerlik gösterdiğini teyit etmiştir. Bu araştırmalardan edinilen bilgiler derlenerek, iç mimarlar için kılavuz niteliğinde olması hedeflenen“ad hoc”glamping konaklama model önerisinde; alan seçiminden başlayarak, glamping yapı türleri ve tasarımsal özellikleri anlatılmış, malzeme kullanımı, iç mekanları ve mobilya seçimi ile ilgili bilgiler verilmiş, alternatif sistemler ve aydınlatmalar önerilmiş, tekstil ve aksesuar detayları aktarılmış ve son olarak bilgilendirme ve yönlendirme sistemlerinin tarifleri yapılmıştır. Böylece, bu çalışma iç mimarlara hem çevre dostu hem de glamperların aradığı“wow”(vay) etkisini sağlayacak şekilde şaşırtıcı glamping yapıları tasarlamalarında kılavuzluk edecek ve glampingi (ehl-i keyf kampı) iç mimari çerçevesinden inceleyen ilklerden biri olarak izleyen çalışmalara da öncülük edecektir.
Özet (Çeviri)
Expectations and conditions of travelling have transformed. Recently, a new generation camp concept has emerged that offers nature on a silver platter by staying in magnificent buildings located in eye-catching natural areas due to the travel and holiday habits changes. It is the combination of two words“glamorous”, and“camping”. Merely, glamping is a form of accommodation for those who find the traditional camping holiday uncomfortable but still searching for an exceptional experience by staying in the serenity and beauty of nature, away from everyone. Unlike the conventional camping concept, the glamping accommodation model also covers many other structure types besides tents. In this study, glamping structure types were examined under five main categories, respectively: treehouses, tents (yurts, safari tents, teepees, bubbles, tented cabins, and bell tents), mobile vehicles (cabooses, caravans), small structures (domes, eco-pods, huts, barns, small houses,“A-frame”cabins, containers, towers and“Hobbit”houses) and natural structures (caves and Igloos). Although designs wise, these structures are quite different from each other, many of them show traces of the“ad hoc”design strategy. As expected, to be the tourism trend of the next 30 years, this study aims to examine glamping and its similarity with the“ad hoc”design approach and contributing to the field of interior architecture by creating a guide to glamping design, as an accommodation model proposal. Understanding the features and design needs of glamping structures affecting the interior architecture and how this new accommodation model is a response to the changing demands in travel habits is necessary to create appropriate interior designs. For this reason, this study aims to create a resource that is referenced for glamping designs and to lead future glamping research in the context of interior architecture. In the first phase of the study, glampinghub.com, an online platform where about 25,000 glamping is listed is used to examine glamping building types which are grouped under the 5 categories listed above. In the second phase, Whispering Springs Wilderness Retreat glamping in Ontario, Canada, was visited and the safari tents were observed on-site in September 2019 and May 2020, and an interview was conducted with the owner, and detailed information was obtained about the safari tents in this glamping facility. Reviews and observations from both phases showed each glamping structure shows different levels of similarities with“ad hoc”design strategy depending on the following principles: being specific to the environment located and build by improvisation, DIY, using old materials, or combining waste products by different recycling techniques. The information from this research is used to present an“ad hoc”glamping model as an accommodation proposal as a guide for interior designers including selection of the glamping area, description of building types and design features, materials, specific needs for interiors and furniture, propositions for alternative energy, plumbing, and lighting, details for textiles and accessories, recipes, and finally wayfinding systems characteristics. Thus, this work will be a guide for interior designers to design amazing glamping structures that are both environmentally friendly and provide the“wow”effect that glampers are looking for and will also lead the work that follows as one of the first to examine glamping ('ehl-i keyf kamp' in Turkish) in the framework of interior design.