(c2) özelliğini sağlayan goldie extending modüller
Goldie extending modules with condition (C2)
  1. Tez No: 663747
  2. Yazar: ŞEYMA EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN TAKIL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
(C2) koşulunu sağlayan extending modüle sürekli modül denir. Bu tezde, sürekli bir modülün genelleştirilmesi olan (C2) koşulunu sağlayan Goldie extending (G-extending) modüller incelenmiştir. Bu amaçla ön bilgiler kısmında modül teorinin temel kavramlarına ve teoremlerine yer verilmiştir. Tezin devamında (C1), (C2), (C3) koşullarından, Extending (CS) modül, Sürekli (continuous) modül, Goldie extending (G-extending) modül, G+-extending modül, Genelleştirilmiş yarı sürekli (GQC) modül ve Internal Exchange özelliği tanımları ve temel teoremleri verilmiştir. (C2) koşulunu sağlayan bir G-extending modülünün exchange özelliğini sağladığı gösterilmiştir. Ayrıca M1 ve M2, (C2) koşulunu sağlayan G-extending modüller olmak üzere, M1⊕M2'nin (C2) koşulunu sağlayan G-extending modül olması için gerek ve yeterli şartın Mi'nin Mj-ejective (i≠j) olması olduğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A module M is said to be continuous if it is extending with the con dition (C2). In this thesis, Goldie extending modules with the condition (C2) which is a generalization of a continuous modules are examined. For this purpose, the basic concepts and theorems of module theory are included in the preliminary information section. Furthermore, the definiton and the basic theorems of (C1), (C2), (C3) conditions, Extending (CS module, Continuous module, Goldie extending (G-extending) module, G+- extending module, Generalized Quasi Continuous (GQC) module and Internal Exchange property are given. Any G-extending module with the condition (C2) satisfies the exchange property. In addition, it is proven that if M1 and M2 are G-extending with the condition (C2), then M = M1 ⊕M2 is G-extending with the condition (C2) if and only if Mi is Mj-ejective (i≠j).