Femur ve tibia kırıklarında prolidaz enzim aktivitesi ve oksidatif stres indeksinin değerlendirilmesi
The evaluation of prolidase enzyme activity and oxidative stress index in femur and tibia fractures
  1. Tez No: 351186
  2. Yazar: SELMA AĞLAMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yüzyıldaki tüm bilimsel alanlarda gözlenen gelişme ve ilerlemelerin sonucu olarak, insanların yaşam süreleri uzamış ve sosyal standartlarında artma meydana gelmiştir. İleri yaş insan grubunda kemik kalitesinin azalmasına bağlı olarak, femur kırığı daha basit travmalarla ortaya çıkabilmektedir.Büyük ağırlık taşıyan eklemi ilgilendiren tibia üst uç kırıkları ise sıklıkla fonksiyonel bozuklukla sonuçlanan ciddi hasarlanmalara yol açmaktadır. Normal diz fonksiyonunu korumak için eklem bütünlüğünü devam ettirmek, normal mekanik aksı korumak, eklem stabilitesi ve tam hareket aralığını sağlamak gerekir.Prolidaz enzimi (EC 3.4.13.9), protein katabolizmasının son basamaklarında açığa çıkan C-terminalinde prolin ve hidroksiprolin amino asitleri ihtiva eden dipeptidlerin (X-proline or X-Hydroxyproline) yıkımından sorumludur. Prolidaz enzimi ile açığa çıkan prolin ve hidroksiprolin amino asitleri, kollajen dokusunun yaklaşık %25'ini oluşturmakta ve bağ dokusunun devamlılığının sağlanması için gerekmektedir.Oksidatif stres; vücudumuzda mevcut oksidatif-antioksidatif dengenin oksidanlar lehine bozulması sonucu meydana gelen patolojik durumdur. Oksidatif stresin toplam değeri; total oksitatif status/seviye (TOS) olarak ifade edilir. Bu fenomen, aşırı reaktif oksijen ve/veya nitrojen türlerinin üretimi veya antioksidan tampon mekanizmasının eksikliği sonucu oluşur. Normal koşullarda organizma, endojen ve eksojen serbest radikallerin oluşturduğu oksidatif stres ile mücadele eden kompleks bir antioksidan savunma sistemine sahiptir ve total antioksidan kapasite veya seviye (TAK, TAS) olarak ifade edilir.Hasta ve kontrol grubumuzun kanlarının toplam oksidatif ve antioksidatif durumları tam otomatik kolorimetrik EREL yöntemiyle, prolidaz aktiviteleri modifiye Chinard metodu kullanılarak manuel olarak ölçüldü. İstatistiksel analizler SPSS Versiyon 11.5 (SPSS Inc. Chicago USA) bilgisayar programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Grupların ortalamaları arasındaki farkın önemi One-Way ANOVA testi ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca parametreler arası korelasyon Pearson korelasyon testi ile yapılmıştır.Bulgularımız ışığında, femur preop dönemde prolidaz enzim aktivitesi azalmışken, tibia preop-postop ve femur postop hasta grubunda prolidaz enzim aktivitesinde anlamlı artış görülmüştür. Hasta grubunda kontrol grubuna göre oksidatif stres indeksi anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Hasta grubunda görülen artışın etiyopatogenezinde kırığın rol oynayabileceğini söylemek mümkün gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of progress and developments observed in all scientific fields in the last century, life time duration of humankind became longer and their social standards has been improved. In the group of people having advanced age femoral fractures can occur because of simple traumas due to the reduction in bone quality.Fractures in the upper end of the weight-bearing joint, tibia often results in serious damages which leads to functional disorder. In order to maintain normal function of knee, the integrity of the knee joint and normal mechanical axis should be maintained, joint stability, and full range of motion should be provided.Prolidase enzyme (EC 3.4.13.9) has a responsibility in destruction of dipeptides (X-proline or X-Hydroxyproline), which contains proline and hydroxyproline in its C-terminal which is being formed in the last steps of protein catabolism. Proline and hydroxyproline amino acids which are released by Prolidase enzyme, constitutes approximately 25% of the collagen tissue and they are essential for continuity of connective tissue.Oxidative stress is a pathological condition which is caused by degradation of oxidative-antioxidative balance of the body in favor of oxidants. The total value of oxidative stress can be expressed as total oxidative status (TOS). This phenomenon is the result of production of extremely reactive oxygen and/or nitrogen types or lack of the antioxidant buffer mechanism. Under normal circumstances, the organism has a complex antioxidant defense system which fights against oxidative stress which is caused by endogen and exogen free radicals, this defense system can be determined by total antioxidant capacity or status parameters (TAC or TAS).TOS and TAS levels of patients? and control groups were determined by fully automatic colorimetric EREL method and prolidase enzyme activity by modified Chinard method manually. Statistical analyses was carried out using a computer program (SPSS version 11.5 which is a product of SPSS Inc., Chicago USA). The importance of mean difference between groups has been compared by applying ?One-Way ANOVA? test. The correlation analyses were performed with Pearson correlation test.According to our results, a significant increase has been detected in enzyme activity of Prolidase in the patients? group. Oxidative Stress Index (OSI) was found significantly higher in the patients? group compared with the control group. It is possible to say the fracture plays a role in the etiopathogenesis of this increase in the patients? group