Genç boksörlerin ebeveynlerinin çocuklarının spora katılımı hakkındaki düşünceleri
The thoughts of the parents of young boxers about their children's participation
- Tez No: 663769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmanın amacı, genç boksörlerin ebeveynlerinin çocuklarının spora katılımı hakkındaki düşüncelerini belirlemektir. Araştırmaya 8 veli gönüllü olarak katılmıştır. Sonraki basamakta yarı yapılandırılmış görüşme formundaki soruların uygulanmasına geçilmiştir. Yapılan görüşmeler 20'dk ve 30'dk arasında sürmüştür. Katılımcıların cevapları doğrultusunda elde edilen veriler, bilgisayar ortamına aktarılmıştır ve Her kayıt için yeni bir Word dosyası oluşturularak ebeveynlere rumuz isimler verilmiştir. Bunlara göre dosyalar kaydedilmiştir. Word ortamındaki 62 sayfalık görüşme metni, ilk olarak NVIVO 11 Pro programına aktarılmıştır ve Görüşme metinleri açık kodlama yöntemi kullanılarak yazarlar tarafından ayrı ayrı değerlendirilmiş ve kod listesi oluşturulmuştur. Kodlama sonucu elde edilen kodlar ise aynı alt tema ve ana temalar altında toplanmıştır. Kod ve temaların oluşturulması sürecinde, kuramsal çerçeve ve elde edilen verilerde ifade edilenler göz önünde bulundurulmuştur. Araştırmacı ve danışman tarafından oluşturulan kodlar karşılaştırılarak anlaşma sağlamayan kod ve temalar tekrar değerlendirilmiştir Araştırmamızda elde edilen temalar sporcuların boksa başlama nedenleri, bokstaki yaralanmalar, boksun faydaları, sporcunun boksa katılımını artıran unsurlar, sporcunun ailesinin ileriye dönük beklentileri, ailenin endişeleri, sporcunun boksa katılımını engelleyen unsurlar, ailenin önerileri temalarımız elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ebeveynlerle ilgili olarak; çocuklarının boks sporuyla ilgili beklentilerinin fazla olduğu, çeşitli sebeplerle boksa başladıkları, bazı nedenlerden dolayı çocuklarıyla ilgili endişe duydukları yönünde görüş sahibi oldukları belirlenmiş olup boks sporuna yönelik olumlu düşünce taşıyan ailelerin yanı sıra boksa olumsuz bakan ailelerinde olduğu tespit edilmiştir. Ailelerle görüşme neticesinde ailelerin boksu tam olarak bilmedikleri boksun eski ve yeni kurallarının federasyon tarafından yeterince belirlenmediği sonucuna varılmıştır aynı zamanda boksun erkek gücü ile yapılandırılan yapısından dolayı kız çocuklarının erkek çocuklara göre daha az katılım sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the opinions of young boxers' parents about their children's participation in sports. 8 parents participated in the study voluntarily. In the next step, questions in the semi-structured interview form were applied. The interviews lasted between 20 and 30 minutes. The data obtained in line with the answers of the participants were transferred to the computer environment and a new Word file was created for each record and nicknames were given to the parents. Accordingly, the files have been saved. The 62-page interview text in Word environment was first transferred to NVIVO 11 Pro program and the interview texts were evaluated separately by the authors using the open coding method and the code list was created. The codes obtained as a result of coding are gathered under the same sub-theme and main themes. In the process of creating codes and themes, the theoretical framework and what is expressed in the obtained data were taken into consideration. By comparing the codes and themes created by the researcher and the consultant, the codes and themes that did not agree were reevaluated.The themes obtained in our study were the reasons for athletes to start boxing, the injuries in boxing, the benefits of boxing, the factors that increase the athlete's participation in boxing, the future expectations of the athlete's family, the concerns of the family, the factors that prevent the athlete from participating in boxing, The recommendations of the family have been obtained from our themes. According to the results of the research, regarding the parents; It was determined that their children had high expectations about boxing, they started boxing for various reasons, they were concerned about their children for some reasons, and it was determined that there were families with a positive opinion about boxing as well as families who were negative about boxing. As a result of the interviews with the families, it was concluded that the old and new rules of boxing, which the families do not know exactly about boxing, were not determined by the federation, and it was determined that girls participated less than boys due to the structure of boxing structured by male power.