Ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerinin örgütsel adalet algıları ve yılmazlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between organizational justice perceptions and resilience levels of teachers working in secondary education institutions
- Tez No: 924403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İKRAM ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, Manisa ilinde ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile yılmazlık düzeylerini belirlemeyi ve bu iki değişken arasındaki ilişkinin düzeyini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, örgütsel adalet algılarının öğretmenlerin yılmazlık düzeylerini yordama durumunu incelemek de çalışmanın diğer bir hedefidir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Manisa ili Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde görev yapan toplam 1336 öğretmen araştırma evrenini oluşturmuş, örneklem büyüklüğü tabakalı örnekleme yöntemiyle 322 öğretmen olarak belirlenmiştir. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, gerekli izinler alınarak uygulanan“Örgütsel Adalet Ölçeği”ve“Öğretmen Yılmazlığı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, SPSS 25 paket programı ile analiz edilmiştir. Betimsel istatistikler (yüzde, frekans, aritmetik ortalama) öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ve yılmazlık düzeylerini incelemek için uygulanmıştır. T-testi, Kruskal-Wallis ve ANOVA gibi istatistiksel yöntemler kullanılarak demografik değişkenler ile yılmazlık düzeyleri arasındaki istatistiksel farklılıklar incelenmiştir. Örgütsel adalet algısı ile yılmazlık arasındaki ilişki, Pearson Korelasyon Katsayısı ile analiz edilmiş; örgütsel adaletin yılmazlık üzerindeki yordayıcı etkisi ise regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, örgütsel adalet ölçeği ve alt boyutları arasında cinsiyet, kurum türü ve hizmet süresi değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere kıyasla yılmazlık düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin çalıştıkları kurum türüne bağlı olarak yılmazlık düzeylerinde alt boyutlar bazında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Bununla birlikte, hizmet yılı değişkeni açısından yılmazlık düzeylerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Örgütsel adalet algıları ile yılmazlık düzeyleri arasında düşük düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Regresyon analizleri sonucunda, dağıtımsal adalet ve işlemsel adalet alt boyutlarının yılmazlığın alt boyutlarının anlamlı birer yordayıcısı olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the organizational justice perceptions and resilience levels of teachers working in secondary schools in the province of Manisa, and to investigate the relationship between these two variables. Additionally, another objective of the study is to examine whether organizational justice perceptions predict teachers' resilience levels. The research was conducted using a quantitative research method with a relational screening model. In the 2024-2025 academic year, a total of 1336 teachers from the Şehzadeler and Yunusemre districts of Manisa made up the research population, and the sample size was determined as 322 teachers using the stratified sampling method. As data collection tools, a“Personal Information Form”developed by the researcher, the“Organizational Justice Scale”applied with the necessary permissions, and the“Teacher Resilience Scale”were used. The data were analyzed with the SPSS 25 software. Descriptive statistics (percentages, frequencies, arithmetic means) were applied to examine the teachers' perceptions of organizational justice and resilience levels. Statistical methods such as t-tests, Kruskal-Wallis, and ANOVA were used to investigate the statistical differences between demographic variables and resilience levels. The relationship between organizational justice perception and resilience was analyzed using Pearson Correlation Coefficient, and the predictive effect of organizational justice on resilience was evaluated through regression analysis. According to the research findings, no significant difference was found between organizational justice scale and its sub-dimensions in terms of gender, institution type, and years of service variables. However, it was determined that female teachers had higher resilience levels compared to male teachers. Significant differences were found in resilience levels based on the type of institution the teachers worked in, at the sub-dimension level. However, no significant difference was found in resilience levels regarding the variable of years of service. A low positive and significant relationship was found between organizational justice perceptions and resilience levels. As a result of the regression analysis, it was revealed that the sub-dimensions of distributive justice and procedural justice were significant predictors of the sub-dimensions of resilience.