Serum ve idrar neopterin düzeylerinin akut kolesistit şiddetinin belirlenmesi üzerindeki rolü
The role of serum and urine neopterin levels on the determination of acute cholecystitis intensity
  1. Tez No: 663786
  2. Yazar: MESUT YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞARE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genel Cerrahi, Allergy and Immunology, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş: Akut kolesistit, karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuruların en sık sebeplerinden biridir. Akut kolesistitte erken tanı ve tedaviye erken başlamanın morbidite ve mortaliteye pozitif etkisi vardır. Akut enfeksiyon sonrası tablo 7-10 gün içinde kendiliğinden gerileyebileceği gibi komplikasyonlar da ortaya çıkabilir. Bu sebeple akut kolesistitten şüphelenilen hastalar kesin tedavi edilmelidir. Akut kolesistitin şiddetini evrelemek ise tedaviye erken başlama, erken dönemde kolesistektomi planlama gibi tedavi modalitesi seçimi için zorunludur. AK şiddetinin evrelenmesinde dünya üzerinde kabul görmüş kılavuzlardan birisi Tokyo Guideline 18' dir. Neopterin aktive monositler, makrofajlar, dendritik hücreler ve endotelyal hücreler tarafından guanozin trifosfattan, guanozin trifosfat siklohidrolaz 1 enzimi aracılığıyla üretilen bir pteridin türevidir. Serum ve idrar neopterin düzeylerinin bazı enfeksiyöz ve inflamatuvar hastalıklarda, diyabetes mellitus gibi kronik hastalıklarda, malignitelerde değişimleri daha önce gösterilmiştir.bu çalışmada; Neopterin düzeyleri ile akut kolesistitin TG18'de belirtilen klinik evreleri arasında bir korelasyon ilişkisi var olup olmadığını bulmak amaçlanmıştır. Bu sayede neopterin düzeylerinin AK evrelemesini kolay hale getirebileceği ve tedaviye başlama süresini kısaltabileceği öngörülmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda aynı ekip tarafından 2020 yılı içerisinde akut kolesistit tanısı konulan, ayaktan veya yatarak tedavisi düzenlenmiş 63 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik özelliklerinin yanında akut kolesistit tanısı konurken kullanılan enfektif parametreler, görüntüleme yötemleri incelenmiş ve tanı esnasında kan ve idrar neopterin düzeylerini belirlemek için numuneler alınmıştır. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen akut kolesistitli hastaların (n=63) yaş ortalaması 52.93 (±14.31) olup, %39.6'sı (n=25) kadın ve %60.4'ü (n=38) erkek olarak saptanmıştır. TG18 kılavuzuna göre; akut kolesistit tanılı olguların %58.7'si (n=37) Evre 1, %28.6'sı (n=18) Evre 2, %12.7'sı (n=8) Evre 3 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute cholecystitis is one of the most common reasons for hospital admissions with complaints of abdominal pain. Early diagnosis and early treatment in acute cholecystitis have a positive effect on morbidity and mortality. After acute infection, the illness may regress spontaneously within 7-10 days, or complications may occur. Therefore, patients suspected of acute cholecystitis should be treated definitively. Staging the severity of acute cholecystitis is mandatory for the selection of treatment modalities such as early initiation of treatment and planning cholecystectomy in the early period. Tokyo Guideline 18 is one of the globally accepted guidelines for the staging of acute cholecystitis violence. Neopterin is a pteridine derivative produced by activated monocytes, macrophages, dendritic cells and endothelial cells from guanosine triphosphate via the enzyme guanosine triphosphate cyclohydrolase 1. Changes in serum and urine neopterin levels in some infectious and inflammatory diseases, chronic diseases such as diabetes mellitus, and malignancies have been previously shown. It was aimed to find out whether there is a correlation between neopterin levels and the clinical stages of acute cholecystitis specified in TG18. In this way, it is predicted that neopterin levels can facilitate the staging of acute cholecystitits and shorten the time to initiate treatment. Materials and Methods: In this study; 63 patients who were diagnosed with acute cholecystitis in 2020 by the same team in the Department of General Surgery of Gazi University Faculty of Medicine Hospital and who were treated in an outpatient or inpatient manner were included. In addition to the demographic characteristics of the patients such as age and gender, the infective parameters and imaging methods used in the diagnosis of acute cholecystitis were examined and samples were taken to determine the blood and urine neopterin levels during the diagnosis. Results: The average age of the patients with acute cholecystitis included in our study (n = 63) was 52.93 (± 14.31), 39.6% (n = 25) were female and 60.4% (n = 38) were male. According to Tokyo Guidelines 18; of the cases diagnosed with acute cholecystitis, 58.7% (n = 37) were Stage 1, 28.6% (n = 18) Stage 2, 12.7% (n = 8) Stage 3.