Suriye enerji bölgeleri statüsünün Suriye ekonomisine etkisi
The effect of the statu of Syrian energy zones on the syrian economy
  1. Tez No: 663789
  2. Yazar: FATMA KARSLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın sağlanması için gerekli olan en önemli girdilerden birisi enerjidir. Ülkelerin nüfus yapısı, enerji kaynaklarından elde ettiği olanakları ya da olanaksızlıkları, mevcut konumunun sağladığı fırsatlar ya da yarattığı sorunlar, siyasi, ticari ve ekonomik ilişkileri, dünya enerji piyasalarındaki finansal, kurumsal ve yapısal gelişmeleri gibi diğer faktörler, enerji kaynaklarının çeşitlendirmelerini zorunlu kılmıştır. Bu da doğal gaz ve petrolün enerji güvenliğinin dolayısıyla da ülke güvenliklerinin önemini artırmaktadır. Bu çalışmada, bölgesel gelişmeler ışığı altında, Suriye devletinin şuan egemenliğini kuramamış olduğu, topraklarının doğusunda kalan petrol ve doğal gaz enerji bölgelerinin ülke ekonomisi açısından önemi incelenmektedir. Ayrıca bu bölgelerin Suriye devleti açısından gerekliliğinin ne oranda olduğu saptanmış ve uzun vadeli olarak ülkenin bu bölgelerden ayrı tutulmasının, devletin çıkarlarını ne oranda etkilediği incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important requirements for providing sustainable economic development is energy. A country's population structure, the possibilities and impossibilities due to the country's energy resources, the opportunities and issues that arrise because of where the country is located, its political, commercial and economical relations and also financial, coporate and constitutional developments are all factors which render diversifying energy resources imperative. This increases the importance of the safety of naturel gas and petrol and there by the country's safety too. In this study, in light of regional developments, the economical importance of the remaining areas where petrol and natural gas is found in the eastern territory of the Syrian government, which they do not have complete control over at this time, will be reviewed. In addition, the necessity of thes eareas to the Syrian government has been determined and the effects on the state's interests because of them being held seperate from these regions for a long time has also been reviewed.