Kosova-Prizren ve yöresi Osmanlı Türkçesi kitabeleri (Metin-inceleme-dizin)
Kosovo-Prizren province Ottoman Turkish inscriptions (Text-examination-index)
  1. Tez No: 663827
  2. Yazar: ABDULKADİR ÇABLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Kadim Balkan coğrafyasının hem tarihi Türk varlığı hem de Türk dili açısından önemli bir noktası olan Kosova'nın Prizren vilayetinin şehir merkezi ve köylerinde yer alan mezar taşları ve kitabelerinin ele alındığı tezimiz üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm olan metin bölümünde yaşları 100 ila 400 arasında değişen yüzden fazla kitabenin“Türk İlmî Transkripsiyon Sistemi”ne uygun olarak transkripsiyonları yapılmıştır. Farklı yönleriyle de değerlendirilen kitabelerin inceleme bölümünde seslik ve biçimlik özellikleri ele alınmıştır. Tarihi Volga Bulgar Kitabeleri ile de mukayeseli olarak incelenmiş olan söz konusu kitabeler, üzerlerinde yer alan sembol ve damgalarla ilgili de bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Dizin kısmında kitabelerde yer alan sözcükler alfabetik olarak sıralanmış ve asıl metinde kullanılan anlamları temel alınarak bir sözlük oluşturulmuştur. Ayrıca bu bölüme yer ve kişi adları dizini ve Arapça-Farsça ifadeler dizini de eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis covers the gravestones and inscriptions in the city centers and villages of Prizren province of Kosovo, which is an important point of the ancient Balkan geography both in terms of historical Turkish presence and Turkish language, and consists of three main parts. In the text section, which is the first part, more than a hundred inscriptions with ages ranging from 100 to 400 have been transcribed in accordance with the Turkish Scientific Transcription System. In the examination section of the inscriptions, which are evaluated in different aspects, phonetic and formative features are discussed. These inscriptions have also been compared with the historical Volga Bulgarian inscriptions, and have also been subjected to an assessment of the symbols and stamps on them. In the index section, the words in the inscriptions are listed alphabetically and a dictionary is created based on the meanings used in the original text. Arabic-Persian expressions index and place and person names index have been also added to this section.