Otantik liderlik ile iş tatmini ilişkisinde örgütsel güvenin aracılık rolü
The mediating role of organizational trust in the relationship of authentic leadership and job satisfaction
- Tez No: 663826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM DERYA YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı, otantik liderlik ile iş tatmini ilişkisinde örgütsel güvenin aracılık rolünün incelenmesidir. Veriler, Osmaniye ilindeki kamu çalışanlarından, kolayda örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılarak anket yolu ile toplanmıştır. Araştırmada keşfedici faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi, bağımsız örneklem t-testi, Pearson korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), basit doğrusal regresyon analizi, hiyerarşik regresyon analizi ve Sobel analizi kullanılmıştır. Bulgular, otantik liderlik, örgütsel güven ve iş tatminin istatistiki olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki içerisinde olduğunu göstermektedir. Analiz neticesinde otantik liderlik ile iş tatmini ilişkisinde örgütsel güvenin aracılık rolü olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the mediating role of organizational trust in the relationship between authentic leadership and job satisfaction. The data were collected via a questionnaire from 245 public employees in Osmaniye by using convenience and snowball sampling methods. Exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, reliability analysis, independent sample t-test, Pearson correlation analysis, one-way analysis of variance (ANOVA), simple linear regression analysis, hierarchical regression analysis and Sobel analysis were used in the study. The findings show that authentic leadership, organizational trust and job satisfaction were positively and significantly correlated with each other. As a result of the analysis, it has been determined that organizational trust has not a mediating role in the relationship between authentic leadership and job satisfaction.