Girişimlerin finansmanına ilişkin alternatif sermaye yöntemleri tetkiki: İslami finans çerçevesinde bir yaklaşım
Analysis of alternative capital sources for the financing of ventures: An approach within the framework of Islamic economics
  1. Tez No: 663941
  2. Yazar: AYHAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞUAYB GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Girişimlerin ekonomiler için büyük önem arz ettikleri varsayılmaktadır. Bu sebepten ötürü ekonomiye katkı sağlamayı hedefleyen girişimcilerin desteklenmesi de fazlasıyla önem arz etmektedir. Ancak girişimcilerin projelerini hayata geçirirken yaşadıkları finansman sorunu önlerine engel olarak çıkmaktadır. Özellikle dış finansman kaynağı olarak görülen bankalar, girişimcilere yüksek risk barındırmaları ve karşılığında yeterli teminat sağlayamamalarından ötürü sıcak bakmamaktadırlar. Girişimciler için alternatif sermaye kaynaklarının kullanılmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Yıllar içerisinde teknolojik gelişmeyle de beraber girişimcilerin farklı evrelerde kullanabilecekleri mikrofinans, melek yatırımcılık ve risk sermayesi gibi birçok alternatif geliştirilmiştir. Girişimlerin ihtiyacı olan alternatif yöntemi belirlemesi ve değerlendirmesi önemlidir. Ancak özellikle internetin de gelişmesiyle beraber ortaya çıkan kitle fonlaması yöntemi, mevduat bankacılığına alternatif olarak değerlendirilebilir. Bu yöntem ile sadece büyük yatırımcıların değil, küçük birikimlerin de yatırıma dönüşebileceği bir platform kurulabilmektedir. İlaveten yatırımcıların yapacakları girişime ilişkin detaylı şekilde bilgilendirerek, kar ve zarara ilişkin ortaklıkları İslami iktisat özüne daha uygun olacaktır. Çalışmamızda girişimciler için alternatif sermaye/finansman yöntemleri tetkik edilerek, girişimlerin yapısına ve aşamasına göre hangi tür modelin daha uygun olacağı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bununla beraber özellikle teknolojinin gelişmesiyle beraber ortaya çıkan kitle finansman fonlaması özelinde İslam iktisadına uygun finansal bir mimari önerisi sunulmuştur. Özellikle bu tür bir finansal mimari sayesinde hem tüm alternatif sermaye yöntemleri yer bulabilecek, hem de mevduat bankacılığın içinde bulundurduğu garar ve belirsizlikler giderilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
It is assumed that entrepreneurship is of great importance for economies. Hence, it is key to support entrepreneurs who aim to contribute to the economy. However, the financing problem that entrepreneurs experience in implementing their projects is an obstacle. Especially banks, which are seen as external financing sources, do not lean towards entrepreneurs because of their high risk and inability to provide sufficient collateral. Then, the necessity of using alternative capital resources for entrepreneurs emerges. With the technological developments over the years, many alternatives such as microfinance, angel investment, and venture capital have been developed in a way to enable entrepreneurs to use them at different stages. It is important to identify initiatives and evaluate the alternative methods needed in such a pursuit. For instance, the crowdfunding method, which emerged especially with the development of the internet, can be considered as an alternative to deposit banking. With such platforms, not only large funds but also small savings can be invested. Besides, by informing investors about the risk profile of their investment in an elaborate way, Islamic economics' aspiration for profit-loss sharing in financial transactions can be achieved. In this study, by examining alternative resource mobilization methods for entrepreneurs, the best alternatives are identified according to the realities of deals and the stage of the enterprises. Also, a financial architecture proposal is presented within the framework of Islamic economics, in particular, crowdfunding that emerged with the development of information and communication technology. Notably, with suggested alternative financial architecture, Gharar element in fund pooling for resource mobilization of deposit banking can be eliminated.