Özel ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin STEM tutumlarının öğrenci özelliklerine göre incelenmesi
Investigation of STEM attitudes of primary and secondary school students according to the student features
  1. Tez No: 663944
  2. Yazar: NERMİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL ARİF KIRKIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin STEM hakkındaki tutumları ile cinsiyet, sınıf, meslek tercihleri gibi sosyodemografik özellikler ve ebeveynlerinin meslek grupları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Elde edilen veriler arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri 352 öğrenciden toplanmıştır. Katılımcıların 183'ü ilkokul ve 169'u ise ortaokul öğrencilerinden oluşmuştur. Araştırma verileri İstanbul'da bulunan bir okulda gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler çalışmaya dâhil edilmesi uygun örnekleme ile gönüllülük esasına bağlı olarak seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik veri formu ve STEM Tutum Anketi kullanılmıştır. Veriler veri analizi SPSS programı kullanılarak elde edilmiştir. İstatistiksel analiz sonucunda ortalama, frekanslar, standart sapma ve p-değerleri gibi istatistiksel bilgiler de elde edilmiştir. Çalışma sonuçları ilkokul öğrencilerinin ortalama STEM puanları ortaokul seviyesinde öğrenim gören öğrencilere göre azda olsa daha yüksek olarak bulunmuştur. Ayrıca, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin STEM tutum toplam ölçek puanları ile alt boyutlarından aldıkları puanlar belirlenmiştir. Son olarak, ebeveyn eğitim açısından anne ve babanın eğitim seviyesi öğrencilerin STEM tutum puanlarını etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between primary and secondary school students 'attitudes towards STEM and sociodemographic characteristics such as gender, class, and profession preferences and their parents' occupational groups. Relationships between the obtained data were analyzed statistically. The study was carried out by descriptive survey method, one of the quantitative research methods. The data of the study were collected from 352 students. 183 of the participants were primary school students and 169 were secondary school students. The research data were carried out in a school in Istanbul. The students were selected on a voluntary basis with appropriate sampling to be included in the study. Sociodemographic data form and STEM Attitude Questionnaire were used as data collection tools. Data analysis obtained using SPSS program. As a result of the statistical analysis, statistical information such as mean, frequencies, standard deviation and p-values were obtained. The results of the study found that the average STEM scores of primary school students were slightly higher than those of secondary school students. In addition, primary and secondary school students' STEM attitude total scale scores and their sub-dimensions were determined. Finally, in terms of parental education, it was observed that the education level of the parents did not affect the STEM attitude scores of the students.