Değerler eğitim programının anasınıfına devam eden çocukların değer kazanımı üzerine etkisinin incelenmesi
An investigation of the value education program effects on children attending to preschool in terms of values acquisition
- Tez No: 501830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma okul öncesi dönem çocuklarına yönelik bir değerler eğitim programı geliştirmek ve geliştirilen Okul Öncesi Değerler Eğitim Programının çocukların saygı, sorumluluk, dürüstlük, iş birliği, paylaşım ve arkadaşlık değerlerine olan etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcılarını Bursa ili Yıldırım ilçesinde bulunan devlet okuluna devam eden beş ve altı yaş grubu çocukları oluşturmaktadır. Araştırma 22 çocuk kontrol grubu, 21 çocuk deney grubu olmak üzere toplam 43 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Değerler Eğitim Programı”çocuklara saygı, iş birliği, arkadaşlık, dürüstlük, paylaşma ve sorumluluk değerlerini kazandırıp, çocukların değer kazanım düzeylerini arttırmayı amaçlamıştır. Bu araştırma da ön test - son test kontrol gruplu seçkisiz desen uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak genel bilgi formu,“Okul Öncesi Değer Ölçeği Öğretmen/Aile/Çocuk Formları”kullanılmıştır. Deney grubuna uygulanan ön test- son test ve kalıcılık testlerinde, kontrol grubuna uygulan ön test ve son testlerinde kullanılan ölçek puanlarında farklılık olup olmadığını tespit etmek amacıyla Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Grup içi ön test- son test karşılaştırılmalarında ve son test ve kalıcılık testi karşılaştırılmalarında Wilcoxon işaret testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine 'the effect of the Pre-School Values Education Program for children who are five to six years and are attending to preschool on the value of respect, responsibility, honesty, cooperation, sharing and friendship. Participants of the study consist of children aged five and six who continue to state school located in the district of Yıldırım, Bursa. The“Pre-School Values Education Program”aims to increase the level of children's value acquisition by giving them values of respect, cooperation, friendship, honesty, sharing and responsibility. The“Pre-School Values Scale Teacher / Family / Child Forms”and general information form were used as the data collection tool in the research. The Mann-Whitney U test was used to determine whether there was any difference in the scale scores used in the pre-test and post-test applied to the control group in the pretest-posttest and retention tests applied to the experiment group. Wilcoxon sign test was used in comparison of intra-group pre-test and post-test comparisons and post-test and retention test.