Kağıdın geridönüşüm prosesleri
Recycling processeses of paper
  1. Tez No: 663959
  2. Yazar: MURŞİT TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu lisansüstü çalışmasının amacı günümüzde kâğıt endüstrisinde geri dönüşüm kâğıdının kullanımı ve geri döşüm kâğıt proseslerinin detaylı olarak gözden geçirilmesi, ayrıca geri dönüşüm kâğıdı kullanımının avantajlarını ortaya koymaktır. Kâğıt kimyasının temel hammadde kaynağı durumundaki tabii kaynaklarımız olan ormanların tüketimine alternatif olarak ön plana çıkan atık kâğıt kullanımının avantajlarını vurgulamaktır. Dünyada ve Türkiye' de kâğıt tüketimindeki artışa paralel olarak, kâğıt imalatında kullanılan atık kâğıdın hammadde payı gün geçtikçe artmakta ve önem kazanmaktadır. Genel olarak, ekonomik ve çevresel, birçok faktör atık kâğıtların toplanarak yeniden kâğıt üretiminde değerlendirilmesinin olumlu etkiler sağlayacağı aşikârdır. En basit örnekle kullanılmış kâğıdın tekrar kâğıt imalatında kullanılması hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azalttığı ve bir ton atık kâğıdın kâğıt hamuruna katılmasıyla 17 ağacın kesilmesi önlenebilmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de geri dönüşüm proseslerine gereken önem verilmeye başlanmış özellikle ülkemizde başlatılan ''Sıfır atık'' projesi de bunun bir göstergesidir. Bu lisansüstü çalışma ile atık kâğıtların tüm kâğıt imalat proseslerinde rahatlıkla kullanılabilirliği gösterilmiş, bu anlamda sadece ülkemizin değil tüm Dünyanın tabii kaynaklarının kullanımının minimize edilebirliğine vurgu yapılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma gelecekte kâğıt endüstrisi üzerine yapılabilecek projelere, lisansüstü araştırma çalışmaları yapacak bilim insanlarına ilham kaynağı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this postgraduate study is to review the use of recycled paper and recycling paper in today's paper industry in detail, and to reveal the advantages of using recycled paper. The aim is also to emphasize the advantages of using waste paper, which stands out as an alternative to the consumption of our natural resources, the forests which is the main raw material source of paper chemistry. The paper consumption in parallel to with the increase in World and in Turkey, the waste paper's raw material rate which is used in paper manufacturing increasing and gaining importance day by day. In general, economically and environmentally, it is obvious that several factors will have positive effects if waste paper is collected and reused in the paper production. Used papers with the simplest examples could reduce the air pollution by %74-94, Water pollution by %35, the usage of Water consumption by %45 and cutting 17 trees could be avoided by adding a ton of waste paper to the pulp. As in the World, the recycling processes have been given due importance in our country, especially The Project initiated in our country '' Zero Waste'' is an indicator of this, with this postgraduate study, it has been shown that the waste papers can be used easily in all paper manufacturing processes, and in this sense, the study has been tried to emphasize the minimization of the natural resources not only in our country but also in the World as well. This study will be a source of inspiration for future projects on the paper industry and scientists who will make postgraduate research studies.