Spherical harmonics based acoustic scene analysis for object-based audio
Nesne temelli ses için küresel harmonik tabanlı akustik sahne analizi
  1. Tez No: 663984
  2. Yazar: MERT BURKAY ÇÖTELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN HACIHABİBOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Nesne temelli ses, ayrı ses kaynaklarından gelen temel ses sinyallerine ve dinleyici tarafında yeniden yapılandırılacak ilgili meta verilerine dayanır. Bir prodüksiyon ortamında ses nesnelerini tanımlamak kolay olsa da konserler gibi daha gerçekçi kayıt senaryolarından ses nesnelerini çıkarmak kolay bir işlem değildir. Bu nedenle, mevcut nesne temelli ses standartları, nesne temelli sesin sağladığı esneklik olmadan, sürükleyici ses sağlayan nesne temelli temsillerin yanı sıra sahne temelli formatları da tanımlar. Halihazırda, sahne temelli biçimden nesne temelli biçime dönüştürmek için güvenilir bir yaklaşım yoktur. Bu tez, aktif kaynakların varış yönlerini çıkarmak ve bunları sahne temelli ses sunumlarından ayırmak için akustik sahne analizi teknikleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, kapalı küresel mikrofon dizilerinden gelen sinyalleri kullanan iki varış yönü tahmin yöntemi ve üç kaynak ayırma yöntemi önerilmiştir. Önerilen yöntemler, yüksek derecede yankılanan ve yankılanmayan ortamlarda çok sayıda tutarlı veya neredeyse benzer kaynaklar içeren sahnelerin analiz edilmesine izin verir. Algoritmaları açıklamanın yanı sıra, performanslarını nesnel ve öznel olarak değerlendirip, hesaplama gereksinimleri de analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Object-based audio relies on elemental audio signals from individual sound sources and their associated metadata to be reconstructed at the listener side. While defining audio objects in a production setting is straightforward, it is not trivial to extract audio objects from more realistic recording scenarios such as concerts. Thus, existing object-based audio standards also define scene-based formats alongside objectbased representations that provide immersive audio, but without the flexibility provided by object-based audio. Presently, there is no reliable approach to transcode from scene-based format to object-based format. This thesis aims to develop acoustic scene analysis techniques to extract the directions of arrival of active sources and separate them from scene-based audio representations. Two DOA estimation methods and three source separation methods that use signals from rigid spherical microphone arrays are proposed for this purpose. The proposed methods allow analyzing scenes comprising multiple coherent or nearly coherent sources in highly reverberant and non-reverberant environments. We describe the algorithms, assess their performance objectively and subjectively and analyse their computational requirements.