Timpanoplasti ve mirengoplasti cerrahilerinde bölgesel kulak bloğu ve nervusvagus auricular dal bloğunun perioperatif ve postoperatif analjezi tüketimine etkisi
Effect of regional EAR block and nervus vagus auricular branch block on perioperative and postoperative analgesia consumption in thympanoplasty and mirengoplasty surgery
- Tez No: 663985
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇİĞDEM TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: KBB cerrahisinde sık uygulanan timpanoplasti ve mirengoplasti cerrahilerinde bölgesel kulak bloğu ve nervus vagus auricular dal bloğunun perioperatif ve postoperatif analjezi tüketimine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize kontrollü olarak dizayn edilen bu çalışmaya 18-65 yaş arası, ASA skoru I-II olan 63 hasta dahil edildi. Entübasyonun ardından, kapalı zarf yöntemiyle randomize edilerek; 31 hastaya bölgesel kulak bloğu ve auricular sinir bloğu yapıldı, 32 hasta kontrol grubu olarak belirlendi. Perioperatif kan basıncı, kalp atım hızı ve remifentanil infüzyon hızları not edildi. Cerrahi sonrası hastalar bulantı, kusma, ağrı düzeyi, ek analjezi tüketimi, ilk analjezik ihtiyaç zamanı açısından değerlendirildi. Hastaların postoperatif dönemde ağrısı 0,2,4,8,12,24. saatlerde NRS ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate the effect of regional ear block and nervus vagus auricular bundle branch block on perioperative and postoperative analgesia consumption in tympanoplasty and myringoplasty surgeries. Material and Methods: Sixty-three patients aged 18-65 with ASA score I-II were included in this prospective, randomized controlled study. After the intubation, it was randomized by the closed-envelope method; regional ear block and auricular nerve block were performed in 31 patients, 32 patients were determined as the control group. Perioperative blood pressure, heart rate and remifentanil infusion rates were noted. After surgery, patients were evaluated in terms of nausea, vomiting, pain level, additional analgesia consumption, and the time of first analgesic requirement. Postoperative pain of the patients 0,2,4,8,12,24. hours were evaluated with NRS.