Kastamonu yazma eserler kütüphanesinde bulunan 17. yüzyıla ait ebrulu yazmaların incelenmesi
Examination of 17th century the marbling manuscripts in the Kastamonu manuscript library
- Tez No: 664002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCABİ GÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Yapılmış olan bu çalışmanın amacı Kastamonu Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan 17. Yüzyıla ait ebrulu yazmaların renk, ebru çeşidi, teknik, malzeme açısından incelenmesi böylece kendi dönemi içerisindeki öneminin ortaya konulması ve katalog oluşturulmasıdır. Bu çalışmada Kastamonu Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan 17. yüzyıla ait 4185 yazma eser içerisinden 133 adet yazma eser tespit edilmiştir. Tespit edilen Ebrulu yazmalarında dönem ve üslup özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda eserlerdeki Ebrular kullanılan renk, ebru çeşidi, teknik açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the color, marbling type, technique, material etc. of the marbled manuscripts which located in Kastamonu manuscripts library thus showing its importance in its own period and creating a catalogue. In this study, one hundred and thirty-three 17th century manuscripts were identified among the four thousand one hundred and eighty-five manuscripts in the Kastamonu Manuscripts Library. It is aimed to determine the period and style features of the identified marbled manuscripts. In this context, marblings in the manuscripts were examined by the perspective of the colors used, marbling type and technique.