Çalışanların örgütsel demokrasi algılarının bağlamsal performansla ilişkisinde işe bağlılığın aracılık rolü
The mediating role of job involvement in the relationship between employees' perceptions of organizational democracy with contextual performance
- Tez No: 664050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM DERYA YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çalışanların örgütsel demokrasi algılarının bağlamsal performansla ilişkisinde işe bağlılığın aracılık rolünün incelenmesidir. Örneklem seçiminde tesadüfi olmayan kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler bir devlet üniversitesinin 273 çalışanından anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmada doğrulayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi, bağımsız örneklem t-testi, Pearson korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizi, hiyerarşik regresyon analizi ve Sobel analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, çalışanların örgütsel demokrasi algıları, işe bağlılık ve bağlamsal performansı arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Algılanan örgütsel demokrasinin, işe bağlılık ve bağlamsal performans üzerinde istatistiki olarak anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. İşe bağlılığın da bağlamsal performans üzerinde istatistiki olarak anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çalışma sonucunda çalışanların örgütsel demokrasi algısının bağlamsal performans ile ilişkisinde işe bağlılığın kısmi aracı bir rolünün olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine the mediating role of job involvement in the relationship between perceptions of organizational democracy and contextual performance. The data were collected via a survey from 273 employees of a state university by using non-random convenience sampling method. Confirmatory factor analysis, reliability analysis, independent sample t-test, Pearson correlation analysis, simple linear regression analysis, hierarchical regression analysis and Sobel analysis were used in the study. As a result of the research, it has been determined that there are significant relationships between job involvement, contextual performance and employees' perceptions of organizational democracy. It has been determined that perceived organizational democracy has a statistically significant and positive effect on job involvement and contextual performance. It has been determined that job involvement has a statistically significant and positive effect on contextual performance. In addition, as a result of the study, it was determined that job involvement has a partial mediating role in the relationship between employees' perception of organizational democracy and contextual performance.