Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin yakın dönem Türk resim sanatı hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Department of Fine Arts Education 3. and 4. examination of classstudents' views on the recent Turkish art of painting
- Tez No: 664049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VESİLE AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türk resim sanatı, toplumun içinde bulunduğu sosyokültürel koşulların, tarihsel dönemlerin, teknolojik ve politik gelişmelerin etkisinde değişim göstermektedir. Resim sanatçıları ve eserleri de içinde bulundukları dönemin özelliklerinden etkilenmiştir. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte sosyal ve siyasal hayatın her alanında görülen çağdaşlaşma hareketleri sanata da yansımıştır. Bu hareketler sanatı etkilediği gibi sanat eğitimini de etkilemiş, 1980 sonrası sanat eğitimi daha çağdaş bir yapı kazanmıştır. Yenileşme hareketleri sayesinde sanat eğitimi yaygınlaşmış ve kendini sürekli yenilemiştir. Yapılan bu araştırma, sanat eğitimi almakta olan öğrencilerin“1980 sonrası yakın dönem Türk resim sanatı”hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması ve sanat eğitimcisi olduklarında konu hakkında bilgi veremeyecek oluşu problem olarak görülerek yürütülmüştür. Bu nedenle güzel sanatlar eğitimi alan lisans 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin yakın dönem Türk resim sanatı hakkındaki bilgilerinin ölçülmesi, değerlendirilmesi gerekli görülmüş ve tezin amacını oluşturmuştur. Çalışma grubu olarak; evreni İstanbul Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü, örneklemi ise; Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalında okuyan 3. ve 4. sınıf lisans öğrencilerinden rastgele seçilen 40 öğrenci ile bu araştırma yürütülmüştür. Çalışma nitel araştırma türlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntem ile yapılmış, veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanması 2019-2020 eğitim öğretim yılı güz dönemi 30.02.2020 ile 04.03.2020 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği ABD bölümünde bulunan atölye, amfi ve dersliklerde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish painting art changes with the effects of the socio-cultural conditions within the society, historical periods, technological and political developments. Painting artists and pieces are also influenced by the characteristics of the period. With the decleration of the Republic, the modernization movement that can be seen in every aspect of social and political life reflected itself on art too. These movements affected art education besides the art itself and the art education gained a more contemporary structure after 1980. Owing to the innovation movements, art education spread and renewed itself constantly. This research has been conducted within the consideration of students that are taking art education does not have enough information about“Turkish painting art in the near period post 1980”and the fact that it is a problem that they could not give information about this topic when they become an art educator. For these reasons, the knowledge of the Turkish painting art of the students that are taking fine arts education and are in third or fourth grade has been seen to be required to be measured and evaluated and this topic became the main purpose of this thesis. As for the study group; İstanbul Marmara University, Atatürk Faculty of Education Fine Arts Department are chosen to be the system; forty random third and fourth grade license students that are studying in PaintingWork Instruction Department are chosen to be the sample and with these goup, the research has been conducted. The study has been done with the semi-structured interview method which is one of the qualitative research types and the survey method was used as the data collection tool. The data is gathered within the 2019-2020 fall semester at the dates of 30.02.2020 to 04.03.2020 inside the workshops, lecture halls and classrooms which are in the Marmara University Atatürk Faculty of Education Painting - Work Instruction Department's ABD division.