Construction and calibration of gaseous detectors at Kahvelab and Cern Atlas experiment
Kahvelab ve Cern Atlas deneyinde gazlı algıçların üretimi ve kalibrasyonu
  1. Tez No: 664059
  2. Yazar: SAİME GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Gazlı algıçlar elektromanyetik olarak etkileşen parçacıkları algılamak için kullanılır. Farklı geometriler ve operasyon modları ile küçük ölçekli deneylerden büyük ölçekli deneylere kadar farklı amaçlar için kullanılabilirler. Bu tezde, ilk olarak, KAHVELab'da üretilen Gecikmeli Tel Odası (GeTO)'nın tasarımı, benzetimi ve üretimi açıklanacaktır. Üretilen GeTO CERN deney hatlarında kullanılanlarla aynı özelliklere sahip. Konum çözünürlüğü 200$\mu$m ve aktif alanı 10cm $\times$ 10cm'dir. Ürettiğimiz GeTO KAHVELab'da kozmik parçacıklar ile ve CERN gazlı algıç laboratuarında radyoaktif kaynaklarla test edilmiştir. CERN'de kullanılanlardan daha iyi sonuçlar alınmıştır. Sonrasında, ATLAS deneyi Geçiş Işıması İz Sürücüsü (TRT) algıcının sürüklenme halkası hata kalibrasyonu anlatılmıştır. Sürüklenme halkası hatası vurma sınıflandırması için önemlidir. Bu kalibrasyon sürüklenme halkası hatasının pull standart sapmaları kullanılarak yapılmıştır. Öncekinden farklı olarak, kalibrasyon değerleri veri tabanına bohçanın ortalama etkileşim sayına bağlı olarak yazılmıştır. Pull standart sapma değerleri beklendiği gibi birime yaklaşmaktadır ve doğrulaması başarı ile yapılmıştır. ATLAS veri ve benzetim karşılaştırmaları doğrulama değerleri için tutarlıdır. Son olarak, ATLAS verisindeki $ Z$+jets kontrol alanındaki $t\bar{t}V + t\bar{t}$ bulaşının ölçümü sunulacak. Bu kontrol alanları egzotik fizik çalışmaları için önemlidir. Ölçüm çoklu değişken analizi (multilayer perceptron) tekniği kullanılarak yapıldı. Bu teknik monte carlo örneklerinden oluşturulan sözde (psödo) veri ile doğrulanmıştır. Ölçülen değer beklenen değerin ve bir standart sapma aralığındadır.
Özet (Çeviri)
Gaseous detectors detect particles that interact electromagnetically. With different geometries, they can be used for many purposes from small scale table-top experiments to high energy collider experiments. In this thesis, first the design, simulation and construction of a Delay Wire Chamber (DWC) at KAHVELab is described. Built to have the same specifications as those used at CERN beam lines, it has position resolution of 200$\mu$m and an active area of 10cm $\times$ 10cm. It has been tested with cosmic particles at KAHVELab and radioactive sources at the CERN gaseous detector laboratory, and shown to have a better gain than its counterparts at the CERN. Next, drift circle error calibration of a large collider-type gaseous detector the Transition Radiation Tracker (TRT) at ATLAS experiment is described. Drift circle errors are important for particle tracking. This calibration is performed using the pull sigma values of the drift circle error. Unlike earlier calibrations, the values are recorded in the database as a function of the mean number of the interactions per bunch. The pull sigma values approach unity as expected which validates the process. The ATLAS data and Monte Carlo comparisons are also observed to be consistent. Lastly, measurement of the $t\bar{t}V + t\bar{t}$ contamination in $Z$+jets control region of an ATLAS exotic analysis is presented. $Z$ reconstruction using electrons and muons is of critical importance for many studies and make use of the data from TRT as well as the other subdetectors. The measurement is done using multivariate analysis (multilayer perceptron). The method is verified with the pseudo-data, and the measured value from the pseudo-data template fit is found to be within one sigma standard deviation of the expected value.