Özel gereksinimli çocuğa sahip annelerin mükemmeliyetçiliklerinin yaşam doyumlarını açıklaması: Affetmenin aracı rolü
The impact of perfectionism of mothers of childrens with disabilities on their life satisfactions: The mediator role of forgiveness
- Tez No: 664060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH CAMADAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel gereksinimli çocuğa sahip annelerin mükemmeliyetçilikleri ve yaşam doyumları arasındaki ilişki üzerinde affetmenin aracı rolünün incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın modeli, betimsel analize dayandırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim desteği gören özel gereksinimli çocuğa sahip anneler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Heartland Affetme Ölçeği, Olumlu-Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar şu şekildedir; özel gereksinimli çocuğa sahip annelerin olumsuz mükemmeliyetçilikleri, yaşam doyumlarını, kendini affetme, başkalarını affetme, durumu affetme ve genel affetme davranışlarındaki değişimi olumsuz yönde açıklamaktadır. Annelerin olumlu mükemmeliyetçilikleri ise yaşam doyumlarını, kendini affetme, durumu affetme ve genel affetme davranışlarındaki değişimi olumlu yönde açıklamaktadır. Ayrıca özel gereksinimli çocuğa sahip annelerin olumlu ve olumsuz mükemmeliyetçilikleri ile yaşam doyumları arasındaki ilişkide affetmenin kısmi aracı değişken olarak rol oynadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of forgiveness on the relationship between perfectionism and life satisfaction of mothers with special needs children. The model of the research is based on descriptive analysis. The study group consisted of mothers with a children with special needs who received educational support in special education and rehabilitation centers. In order to collect data, Personal Information Form, Heartland Forgiveness Scale, Positive-Negative Perfectionism Scale and Life Satisfaction Scale were used. The results obtained in the research are as follows; the negative perfectionism of the mothers who have a children with special needs explains negatively the change in self-forgiveness, forgiveness of others, forgiveness of the situation, general forgiveness and life satisfaction. The positive perfectionism of the mothers explains positively the change in the self-forgiveness, forgiveness of the situation, general forgiveness and life satisfaction. In addition, it was determined that forgiveness played a role as a partial mediator in the relationship between positive and negative perfectionism of mothers who have a children with special needs and life satisfaction.