Design and construction of a gravity drop hammer
Yerçekimsel bir düşme çekicinin tasarım ve imalatı
- Tez No: 10536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. ORHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
YERÇEKİMSEL BİR DÜŞME ÇEKİCİNİN TASARIM VI İMALATI ÇOLAKO?LU, M. Ali Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Doç. Dr. R. Orhan YILDIRIM Eylül 1990, 66 Sayfa ÖZET Bu tez bir yerçekimsel düşme çekicinin tasarımını, imalatım ve kalibrasyonunu içermektedir. İmalat ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümünde yapılmıştır. Metale şekil vermekte kullanılan makinalar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu incelemelerden elde edilen bilgilerin ışığı altında; yerçekimsel düşme çekici, düşük çarpma hızlarında metale şekil verme işlemlerinin yapılabileceği en basit ve ucuz araç olarak görülmüştür. Çekiçlerin, genel dizayn esasları verilmiştir. İmal edilen yerçekimsel düşme çekici iki kızak direği, bir örs, bir koç ve bir ani bırakma mekanizmasını içermektedir. Koçun maximumçarpma hızı yaklaşık olarak 6" m/s dir. Eldeki koç ağırlığına göre düşme çekicinin iş yapma kapasitesi yaklaşık olarak 300 ] dür. Talaşsız çubuk kesme, sac çekme, şişirme gibi birçok metale sekil verme işlemleri, imal edilen bu düşme çekici kullanarak gerçekleştirilebilir. ANAHTAR KELİMELER : ÇEKİÇ, DÜŞME ÇEKİCİ, YERÇEKİMSEL DÜŞME ÇEKİCİ, DARBE, DARBE MAKİNALARI Bilim Kodu : 62^.02.02. vi
Özet (Çeviri)
DESIGN AND CONSTRUCTION OF A GRAVITY DROP HAMMER ÇOLAEO?LU, M.AÜ Faculty of Engineering Mechanical Eng. Department, M. Sc. Thesis Supervisor: Assoc. Prof. Dr. R. Orhan YILDIRIM September 1990, öd Pages ABSTRACT This thesis describes the design, construction and calibration of a gravity drop hammer. It was manufactured at the METU Mechanical Engineering Department. Metal forming machines are examined in detail. In the light of this investigation, the gravity drop hammer is found to be the simplest and cheapest device carrying out metal forming processess at low impact speeds. The general design considerations of hammers are given. The constructed gravity drop hammer consists of mainly two guides, a bottom anvil, ram and quick release mechanism. The üimaximum available impact speed of the ram is about 8 m/s. The work-capacity of the hammer is about 300 J for the existing ram. Most of the metal forming operations such as bar cropping, sheet metal operations and upsetting can be performed by using the constructed gravity drop hammer. Key words : HAMMER, DROP HAMMER, GRAVITY DROP HAMMER, IMPACT, IMPACT MACHINES Science Code : 625.02.02 iv