Özel gereksinimli çocuğa sahip annelerin umutsuzluk düzeyi Tanrı algısı ve çocuğunu kabul-ret düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between acceptance-rejection level of their child, perception of the God and hopelessness level of mothers of children with special educational needs
  1. Tez No: 561156
  2. Yazar: HAMİYET ECE ERDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN EFİLTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı özel gereksinimli çocuğa sahip annelerin umutsuzluk düzeyi tanrı algısı ve çocuğunu kabul-ret düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada annelerin yaşı, eğitim düzeyi, iş durumu, gelir düzeyi gibi değişkenler ile, annelerin umutsuzluk düzeyleri, tanrı algıları ve çocuğunu kabul ret düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Annelerin demografik özelliklerini öğrenmek amacıyla Demografik Bilgi Formu, ve bilgi formundaki değişkenleri amaca yönelik olarak ölçmek için Beck Umutsuzluk Ölçeği, Tanrı Algısı Ölçeği ve Ebeveyn Kabul-Red ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Sivas il merkezinde yer alan özel eğitim okulları ve özel eğitim uygulama merkezlerinde eğitim alan hafif/orta/ağır düzeyde yetersizlikten etkilenmiş bireylerin annelerinden oluşmaktadır. Araştırmada 195 anneden veri toplanmıştır. Araştırmada özel gereksinimli çocuğa sahip annelerin umutsuzluk düzeyleri ve tanrı algıları arasındaki ilişkiye bakıldığında annelerin tanrı algısı yükseldikçe umutsuzluğunun azaldığı görülmektedir. Araştırmada özel gereksinimli çocuğa sahip annelerin umutsuzluk düzeyleri ve çocuğunu kabul-ret arasındaki ilişkiye bakıldığında annelerin umutsuzluk düzeyi yükseldikçe ebeveyn kabul-ret düzeyinin de yükseldiği görülmektedir. Umutsuzluk alt boyutları ile ebeveyn kabul-ret değişkeni arasındaki ilişkiyi incelendiğinde gelecekten beklenti ile ebeveyn kabul-ret düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Annelerin motivasyon kaybı ve umut düzeyleri yükseldikçe ebeveyn kabul-ret düzeyleri de yükselmektedir. Araştırmada özel gereksinimli çocuğa sahip annelerin Tanrı algıları ve çocuğunu kabul-ret arasındaki ilişkiye bakıldığında annelerin tanrı algısı ve çocuğunu kabul-ret düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırmanın en önemli sonuçlarından biri olarak; Tanrı algısı umutsuzluğu olumsuz etkilerken, umutsuzluk, ebeveyn kabul-ret düzeyini olumlu yönde etkilemektedir ve Tanrı algısı ile ebeveyn kabul-ret arasında bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the relationship between the mothers of the children with special needs and mothers' hopelessness level and perception of God, as well as parental acceptance-rejecetion level. This study also aims to research the relationship between the variables such as mothers' ages, education level, employment status, income level and the mothers' hopelessness level, perception of God, and parental acceptance-rejecetion level. To get demographic information about the mothers, Demographic Information Form, Perceptions of God Scale, and Parental Acceptance-Rejection Scale has been used. This research covers the mothers of the children with mild, moderate, and high level of special needs. These children take education in the private educational institutions and the private education application centers in Sivas city center. Data of this research has been collected from 195 mothers. When looked at the relationship between hopelessness level and the perceptions of God of the mothers of the children with special needs, mothers perception of God tend to increase conversely to their hopelessness. According to the relationship between the hopelessness level and parental acceptance-reejection level of mothers of the children with special needs, this study also determines that as the hopelessness level of mother increases, the level of their acceptance-rejection increases as well. Also, the relationship between perceptions of God and parental acceptance of mothers of the children with special needs does not prove any meaningful relationship. One of the significant outcomes of this research is that perception of God has negative impact on hopelessness while the hopelessness affects parental acceptance-rejection positively, and there is no relationship between perception of God and the parental acceptance and rejection.