Mide kanserinde D2 diseksiyon ve mortalite-morbiditeye etki eden faktörleri
  1. Tez No: 664069
  2. Yazar: OĞUZ ÇATAL
  3. Danışmanlar: UZMAN DOĞAN GÖNÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışmamızdaki mortalite oranı %8, morbidite oranı %26 olup, yıllık mide kanseri hacmi orta seviyede olan klinikler için literatüre uygun düzeydedir. Mide kanseri nedeniyle rezeksiyon uygulanan hastalarda, mortalitelerin hepsi 50 yaş üzerindeki hastalarda görülmüş ve morbidite yine aynı grupta anlamlı olarak artmıştır. Tüm mortaliteler erkeklerde görülürken, morbidite kadınlarda daha fazla bulunmuştur. Rezeksiyon yapılan 46 gastrik kanserli hastanın 9'una (%19.6) D1 diseksiyon yapılmış ve 1 (%11.1) hastada morbidite görülmüştür. D2 diseksiyonu yapılan 37 (%80.4) hastanın 4'ünde (%10.8) mortalite, 12'sinde ise (%32.4) morbidite saptanmıştır. Yani, D2 diseksiyonu yapılan hasta grubunda, D1 diseksiyonu yapılmış olan hasta grubuna göre mortalite ve morbidite artmış olarak bulunmuştur. 24 hastaya (%48) subtotal gastrektomi yapılmış, 22 hastaya (%44) total gastrektomi yapılmış olup, total gastrektomili hastalarda %16.7 mortalite ve % 33.3 morbiditeye rastlanmıştır. Subtotal gastrektomili hastalarda mortaliteye rastlanmamış, ancak %18.2 oranında morbidite tesbit edilmiştir. Yani, hem mortalite hem de morbidite yönünden subtotal rezeksiyon avantajlı bulunmuştur. Hastalarda, mortalite-morbidite oranlarının, POSSUM skor değerlerinin yükselmesine paralel olarak arttığı saptanmıştır. Buna karşın, sadece ASA3 grubunda mortalite artışı gözlenmiştir, morbidite oranı ise ASA1 grubunda diğer 2 gruba göre düşük olarak bulunmuştur. Komorbidite-morbidite oranları literatüre uygun olmamakla beraber; komorbidite-mortalite oranları, literatüre paralellik sağlamıştır (1 komorbid faktörü olanlarda %33.3 morbidite ve %6.6 mortalite; 2 komorbid faktörü olanlarda %25 morbidite ve %25 mortalite). 10 hastaya ek organ rezeksiyonu uygulanmış, splenektomi yapılmış olan 4 hastalanın 2'sinde morbidite görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study mortality rate was %8, morbidity rate was %26 and this findings are in accordance with other medium volume hospitals. Among the patients who underwent gastric resection, mortality was observed in patients over 50 year old; morbidity was significantly high in this group also. All mortality was observed in male population; however morbidity was seemed higher in female population. Of the patients with gastric carcinoma, 9 patients (%18) underwent D1 dissection and their morbidity rate was %11.1 (n=1). 37 patients (%74) underwent D2 dissection, mortality rate was %10.8 (n=4), morbidity rate was %32.4 (n=12). In our study mortality and morbidity rate was higher in patients with D2 dissection than D1 dissection. Of 46 patients with gastric carcinoma, 24 patients (%48) underwent subtotal gastrectomy and 22 patients (%44) had total gastrectomy. In patients who underwent subtotal gastrectomy there was no mortality, but morbidity rate was %18.2. So, considering mortality and morbidity rates, subtotal gastric resection results seems favorable. In our patients we observed that mortality and morbidity rate were positive correlated with POSSUM score. However, only ASA III group had increased mortality rate, morbidity rate was lower in ASA I group, differently from other two groups. Although in our study comorbidity –morbidity rates was not in accordance with other reports, comorbidity -mortality rates were in agreement with earlier studies; patients with one comorbidity factor had %33.3 morbidity and %6.6 mortality; in those with two comorbidity factor present, the patients had %25 morbidity and %25 mortality. 10 patients had combined organ resections; we observed morbidity among 2/4 patients who had splenectomy. In our study mortality and morbidity rate in patients with D2 dissection was high compared to D1 dissection and so it's suggested that modified D2 dissection (node 1–9) may be an alternative method and it's worth to study on it. In our study age, male sex, comorbidity, POSSUM score and ASA scores, total gastrectomy and combined organ resection (especially splenectomy) are associated with mortality and morbidity rate.