İnşaat şantiyelerinde kullanılan tünel kalıp sistemlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi ve risk analizi yapılması
Evaluation of the tunnel formwork systems used in construction sites in terms of occupational health and safety and analysis of risk
- Tez No: 664083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİLAY DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında inşaat sektöründe oldukça fazla tercih edilen tünel kalıp sistemi hakkında bilgi verilmiştir. Tünel kalıp sisteminde iş sağlığı ve güvenliği açısından meydana gelebilecek riskler Fine-Kinney analiz metoduyla değerlendirilmiş ve sonuçlar tablolar halinde sunulmuştur. Çalışma sahası olarak Kars Bayrampaşa Mahallesi Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) konutları inşaat alanı seçilmiş ve çalışmanın sonuçlarına göre tünel kalıp sistemi kullanımında; çok yüksek risk, önemli risk ve olası riskler tespit edilmiştir. Yapılan risk değerlendirme analizlerinin sonuçlarından faydalanılarak işçi ve işveren için gerekli uyarı, öneri ve tavsiyeler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is some information about the tunnel formwork system, which is highly preferred in the construction sector in this thesis study. The risks that may occur in terms of occupational health and safety in the tunnel formwork system are evaluated by Fine-Kinney analysis method and the results are presented in tables. The residences of Housing Development Administration of Turkey (TOKİ), which are in Kars Bayrampaşa District, are selected as a work site and the risks of the tunnel formwork system used are identified as very high risk, significant risk and possible risks according to the results of the study. The necessary warnings, suggestions and recommendations for the employee and the employer are determined by using the results of the risk assessment analysis.