Ulupamir Kırgızlarında dini hayat
The religious life in Ulupamir Kyrgyz people
- Tez No: 664109
- Danışmanlar: PROF. DR. EJDER OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Zorunlu göç toplumu olarak tarif edebileceğimiz Kırgız Türkleri, tarihsel süreçlerinde birçok defa göç etmiş ve son olarak 1982'de Afganistan'dan Van'a devlet tarafından yerleştirilmiş bir toplumdur. Bahse konu olan topluluğun dini hayat açısından ele alınması çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışma Din Sosyolojisi alanında yapılmaktadır. Çalışmada kullanılan yöntem ve teknikler bu alanda yaygın olarak kullanılan yöntem ve tekniklerdir. Ulupamir Kırgızlarının dini hayatlarının daha iyi anlaşılması amacıyla karma yaklaşım kullanılmıştır. Karma yaklaşım çerçevesinde nitel yöntem ve buna bağlı olarak katılımcı gözlem, mülakat teknikleri kullanılmış ayrıca nicel yaklaşıma bağlı olarak da anket tekniği kullanılmıştır. Yöntem ve tekniklerden elde edilen bulgular ise analiz edilip yorumlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dini hayatın kavramsal çerçevesi sunulmuştur. İkinci bölümde çalışmaya konu olan Kırgız Türkleri ve Ulupamir Kırgızları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmanın asıl konusu olan Ulupamir Kırgızlarının dini hayatlarına yönelik bulgular ortaya konulmuştur. Sonuç olarak göç toplumu olan ve yerel halktan farklı dil ve kültürel yapıya sahip olduğu tespit edilen Ulupamir Kırgızlarının dini hayatları söz konusu yöntem ve teknikler kullanılarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kyrgyz Turks who can be described as enforced immigration society is a society that immigrated many times in their is historical process and finally was placed by the state from Afghanistan to Van in 1982. The aim of the study is to examine the religious life of the community in subject. The study is on the sphere of sociology of religion. The methods and techniques that are used in the study are the common method and techniques in this sphere. Mixed method was used in order to better understand the religious life of Ulupamir Kyrgyz. Within the framework of the mixed method, qualitative method and accordingly participant observation and interview techniques were used and the questionnaire technique was used depending on the quantitative method. The findings obtained from the methods and techniques were anlyzed and interpreted. Study is composed three parts. In the first part, notional frame of the religious life is presented. In the second part, general information is given about the Kyrgyz Turks and Ulupamir Kyrgyz who are the subjects of this study. In the thirt part, the findings about the Ulupamir Kyrgyz who are the principal subject of this study are put forward. As a result, the religious life of Ulupamir Kyrgyzs that are a immigration society and have different language and cultural ctructure was presented by using aforementioned methods and technics.