A pilot foresight study on financial services in Turkey
Türkiye'de finansal hizmetler sektöründe pilot uzgörü çalışması
- Tez No: 664157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATİLLA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Finansal hizmetler sektöründe temel sorunlar olarak, sektörün sınırlarının kaybolması, özelleşme, küreselleşme, mevcut ve yeni rakiplerin baskıları, hızla gelişen iletitşim teknolijileri ve artan müşteri taleplerini sayabiliriz. Bütün bu problemler finansal hizmetler ve ilgili sektörlerdeki yöneticilerin geleceğe yönelik ihtiyaçlarını artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de finansal hizmetler sektöründe Delphi tekniğini kullanarak pilot bir uzgörü çalışması yapmak ve bu çalışmanın sonuçlarını, İngiltere finansal hizmetler uzgörüsü ile karşılaştırmaktır. Bu çalışmanın önemi ise, kendi alanında Türkiye'deki ilk çalışma olması ve İngiltere finans sektörünün beklentilerinden esinlenen bir referans kaynağı/örnek olarak hizmet verecek olmasıdır. Bu çalışmada aşağıda sıralanan yöntem kullanılmıştır, 1. Türkiye'deki finansal hizmetler sektöründeki uzmanlar ve akademisyenlerle,“İngiltere Finansal Hizmetler Uzgörüsü”olayları incelenip değerlendirildi. 2. Delphi tekniği kullanılarak, finans ve ilgili sektörlerdeki uzmanlar ve sektörle ilgili akademisyenler ve öğrencilerle bir uzgörü çalışması yapıldı. 3. Çalışmaını sonuçları,“İngiltere Finansal Hizmetler Uzgörüsü”sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Alt sektörler karşılaştırıdığında, Türkiye'nin teknolojik yetersizliği, sosyal ve ekonomik sorunlarının, anlamlı bir şekilde, olayların gerçekleşme sürelerini etkilediği görülebilir. İngiltere çalışmasında ki çoğu teknolojik ürnlerin kullanımını içeren ve dolayısıyla“ sistemi”temsil eden konuların, Türkiye'den önce gerçekleşmektedir. Aksine Türkiye çalışmasında,“organizasyon'u”temsil eden konular, genel olarak daha önce gerçekleşmektedir Temel farklılıklar“işbirliği gereken ülkeler”kategorisinde gördü. İngiltere çalışmasında“Within UK”seçeneği en çok cevaplanan seçenek olurken, Türkiye çalışmasında beş ayrı seçenek içinden en çok cevaplanan“ US”seçeneği oldu. Bu durum, İngiltere'nin yüksek teknolojik kapasitesi ve Türkiye'nin teknolojik yetersizliğinden kaynaklanabilir Bu çalışmanın diğer bölümlerinde, altı alt-sektöre ait, yedi değişik kategoride karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Common problems in the financial services are; blurring of industry boundaries, deregulation, globalization, pressures from new and existing competitors, rapidly advancing information technology, and increased customer sophistication. All these problems are increasing the information needs of all managers, taking place in the financial services sector and all related sector, about the future. The goal of this study is to carry out“A pilot foresight study on financial services in Turkey”by using Delphi survey technique and compare results with the results of UK foresight study. This study will be first of its kind in Turkey and will serve as one source of benchmarking with the expectations of UK financial services sector. The methodology that is used in this study, below, 1. UK Foresight events are examined by the help of experts in financial services and academicians in Turkey. 2. A foresight study is done with both the academic personnel doing research on this subject and the people directly related with the subject as users and developers by using Delphi technique and by Delphi form, used in UK, with the little changes. 3. The results are compared with the results of UK foresight study. When compared for each sub-sector, it can be easily seen that lack of technological capability of Turkey and social and economical problems of Turkey, significantly affect the realization times. Most of the topics in UK study, about usage of technological products, which represent“systems”, are realized earlier than Turkey. On the contrary, topics that represent“organization”in Turkey study, are realized earlier than UK. Main differences are obtained in the category of“Necessity of collaboration”. Most given answer is the“Within UK”in the UK study. On the contrary most given answer is the“US”from five different choices, in Turkey. That situation may emerge from high technological capability of UK and lack of technological capacity in Turkey. Comparison of six sub-sector, according to the seven different category is provided in the following parts of this study.