Construction and re-construction of cultural codes through political violence: The case of Kurdish nationalism
Kültürel kodların siyasal şiddet yoluyla inşa ve yeniden inşa süreçleri: Kürt milliyetçiliği örneği
- Tez No: 664160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇIRAKMAN DEVECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Bu tezin amacı, 1970'lerde Kürt kimliğine yönelik söylem inşasını anlamak ve araştırmaktır. Araştırma dönemi olarak 1970'lerin belirlenmesinin nedeni, Kürt kimliğinin söylem yoluyla yapılandırılan yeni unsurlarla yeniden inşa edilmesine dayanmaktadır. Bu dönemde, kültürel öğeler, siyasi bir çerçeve üzerinden yeniden tanımlanmış ve inşa edilmiştir. Bu bağlamda, bu tezde kimlik-toplum arasındaki etkileşimden kolektif bir kimliğin; kolektif duygular, kolektif hafıza ve kolektif eylem üretimiyle sonuçlanan ilişkisi Kürt milliyetçiliği örneği üzerinden araştırılmıştır. Bu temelde bu tez, etnisite üzerine şekillenen duyguların milliyetçi hareketlere nasıl dönüştüğünü açıklamaya çalışmaktadır. Bu amaçla Özgürlük Yolu isimli, 1975-1979 yılları arasında aylık yayımlanan dergi, araştırmanın kaynağı olarak belirlenmiştir. Söz konusu kaynakta Kürt halkının sosyo-kültürel ve siyasi yaşantısının nasıl yeniden organize edildiği, Kürt kültürünün nasıl yeniden yorumlandığı, siyasi hususların kültüre entegrasyonuyla nasıl bir söylem inşa edildiği, bu söylemin içerisinde şiddet anlatısının yer alıp almadığı Eleştirel Söylem Analizi yöntemi ve Maxqda programı kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın neticesinde, Kürt kültürel özelliklerinin Özgürlük Yolu dergisinde milliyetçi unsurlarla yeninden yorumlandığı tespit edilmiştir. Yeniden inşa edilen Kürt kültürünün gündelik yaşamda deneyimlenen halk kültüründen farklı olduğu, yeniden yorumlanan kültürün, şiddet söylemi üzerinden milliyetçi bir özellik taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim was to explore and understand the discursive construction of Kurdish identity in 1970s. 1970s was determined for the period of the research because with 1970s, discourses on being Kurdish had been re-constructed with re-invented constituents. In this period, there had been the re-definition and re-construction of cultural subjects through political frames. Hence, it is aimed to reveal identity-society relation through how collective identity was produced by the formation of collective emotions, collective memory and collective action with the inclusion of discourse on violence in the Kurdish case. In this way, this thesis attempted to explain how feelings on ethnicity can turn into nationalistic movements. Özgürlük Yolu (Freedom Path), which was a monthly published journal that had been printed between 1975-1979 was selected as the source, in order to search for in the re-organization of socio-cultural and political life of Kurdish people; how Kurdish culture was re-interpreted, what kind of a discourse on culture was produced by the integration of political issues and did this discourse include narratives on violence by using CDA and Maxqda software technique. It was observed that in the journal of Özgürlük Yolu (Freedom Path) Kurdish cultural aspects were re-interpreted and combined by ethnic-national constituents. Kurdish culture that had been re-constructed was not the folk culture as it had been experienced in everyday life, but a culture that was invented through the establishment of a discourse on violence that carry nationalist connotations.