Türkiye'de son dönem popüler kültür ve edebiyat dergilerinin tüketim metası olarak kültür endüstrisi bağlamında incelenmesi
Study of popular culture and literature magazines in recent times in turkey as a consumption meta with regards to culture industry
  1. Tez No: 664164
  2. Yazar: EBRU ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİRSEN HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Journalism, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
“Türkiye'de Son Dönem Popüler Kültür ve Edebiyat Dergilerinin Tüketim Metası Olarak Kültür Endüstrisi Bağlamında İncelenmesi”başlıklı bu çalışmada, Frankfurt Okulu'nun, tüketim alışkanlıklarından yola çıkarak türettiği“kültür endüstrisi”kavramı üzerinden, bilhassa 2013 yılından itibaren popüler olan kültür ve edebiyat dergilerinin incelemesi yapılmıştır. Postmodernizmle birlikte değişen ve dönüşen tüketim alışkanlıklarının, dergileri birer metadan ibaret kıldığı ve gerek tasarım gerek içerik özelliklerine bakıldığında, 1930-1960 yılları arasında çıkan dergilerden büyük oranda farklı oldukları, kültür endüstrisinin birçok özelliğini bünyelerinde barındırdıkları ve postmodern unsurlarla bezenmiş oldukları gösterilmeye çalışılmıştır. Son zamanlarda artış gösteren sayıları hasebiyle, bu dergilerden üç tanesi çalışmaya dâhil edilmiş olup; Ot, Kafa ve Kafkaokur dergileri özelinde içerik analizleri yapılmış ve sosyal medya hesapları incelenmiştir. Kıyaslamayı kolaylaştırmak ve dönüşümü daha net bir şekilde ortaya koyabilmek için Cumhuriyet sonrası dönemde popüler olan fikir, sanat ve edebiyat dergilerinden Varlık, Hisar ve Yeditepe dergileri de çalışmanın kapsamına alınmıştır. Yapılan karşılaştırmalar ve içerik analizleri neticesinde, kendi dönemlerinin en çok okunan süreli yayınlarından olan bu dergilerin, geçmiş dönem dergilerinden; ilke, içerik, üslup, tasarım gibi pek çok alanda farklı tutumlar sergilediği, son dönem dergilerinin, tüketilme gayesiyle endüstri ürünü hâline gelerek tektipleştiği ve nitelik özelliklerinden ödün verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan bu sonuçlar, toplumun tüketim alışkanlıklarında yaşanan değişimle beraber, bireyin ihtiyaçlarının da değiştiğini, her şeyin alınıp satılabilen birer metaya dönüşebildiğini ve bu minvalde dergilerin hızlı ve daha çok tüketilmeyi sağlayacak dönüşümler geçirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study titled“Study of Popular Culture and Literature Magazines in Recent Times in Turkey as a Consumption Meta with Regards to Culture Industry”has addressed popular culture and literature magazines which have been popular especially from 2013, on the basis of“culture industry”which is created by Frankfurt School with reference to consumption habits. It has been tried to show that the consumption habits that changed and transformed through postmodernism converted magazines to merely commodities, and that they has differed greatly from the magazines published between 1930 and 1960 in terms of both design and content having the characteristics culture industry and being adorned with postmodern elements. Since it was infeasible to analyze the diversified number of literature magazines, only three of the best seller ones“Ot”,“Kafa”and“Kafkaokur”which carry the key features of postmodern era have been chosen and studied by content analysis method. During the analysis, both magazines and their social media accounts have been taken into consideration. In order to facilitate the comparison between the eras and reveal the transformation more clearly, the magazines“Varlık”,“Hisar”and“Yeditepe”which were popular in the post-Republic period, are included in the study. As a result of the comparisons and content analysis, it has been concluded that these magazines, one of the most read periodical publications of their time are quite different in terms of principle, content, style and design from the recent magazines which display the characteristics of industrial society, compromising on quality, standardizing and pumping consumption. The results of the analysis has showed that the process of postmodernism going along with over-industrialization which has changed the needs of the individual, consumption habits of the societies and commoditized anything including culture have also transformed the magazines into something to be consumed faster and more.